Ο Μητροπολίτης θα προστεί των κάτωθι Ιερών Ακολουθιών:

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΧΟΛΗΣ ΒΥΖ. ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΛΕΡΟΥ

Τρίτη 25/9, ώρα 17:00

Αγιασμός στην Σχολή Βυζαντινής Μουσικής-Παράρτημα Λέρου, στο Πνευματικό Κέντρο «πρωτ/ρος Γεώργιος Κωττάκης», στον Ιερό Ναό Αγ.Νικολάου Λακκίου Λέρου.

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΑΓ.ΙΩΑΝΝΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 75ΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΚΑΤΑΒΥΘΙΣΕΩΣ Α/Τ «Β.ΟΛΓΑ»

Τρίτη 25/9, ώρα 18:00

Αρχιερατικός Εσπερινός επί τη εορτή του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Λακκίου Λέρου.

Τετάρτη 26/9, ώρα 7:30-10:20΄π.μ.

Δισαρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Λακκίου Λέρου.

Ώρα 10:30 π.μ.: Επίσημος Δοξολογία επί τη 75η επέτειο καταβυθίσεως του Α/Τ «Βασίλισσα Όλγα» στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Λακκίου Λέρου.

Ώρα 11:00΄ π.μ.: Μνημείο Πεσόντων Α/Τ «Β.ΟΛΓΑ» στον λιμένα Λακκίου.

Επιμνημόσυνη Δέηση – Προσκλητήριο Πεσόντων – Τήρηση ενός λεπτού σιγής – Καταθέσεις στέφανων – Ανάκρουση Εθνικού Ύμνου – Χαιρετισμός Αρχηγού ΓΕΝ – Ρίψη στεφάνων στη θέση βυθίσεως του Α/Τ στο λιμάνι του Λακκίου.

ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ – ΟΜΙΛΙΑ ΣΤΗ ΛΕΡΟ

Παρασκευή 28/9, ώρα 6:30΄μ.μ. Ιερός Ναός Αγίου Νικολάου Λακκίου Λέρου.

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων της Σχολής Γονέων, θα πραγματοποιηθεί ομιλία από τον διαπρεπή και λόγιο Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ.κ.Νικόλαο, με θέμα: «Πίστη: το μεγάλο ζητούμενο της εποχής μας», στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Λακκίου Λέρου.

ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ – ΟΜΙΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Κυριακή 30/9, ώρα 6:30΄ μ.μ.  Ιερός Μητροπολιτικός Ναός Σωτήρος Χριστού Καλύμνου.

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων της Σχολής Γονέων, θα πραγματοποιηθεί ομιλία από τον διαπρεπή και λόγιο Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ.κ.Νικόλαο, με θέμα: «Και όμως ελπίζουμε!», στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Σωτήρος Χριστού Καλύμνου.

ΙΕΡΑΤΙΚΑΙ ΣΥΝΑΞΕΙΣ

Με την ευκαιρία της παρουσίας στην Λέρο και Κάλυμνο, του Σεβ. Μητροπολίτου Μεσογαίας κ.κ. Νικολάου, θα πραγματοποιηθούν Ιερατικαί Συνάξεις:

Στη Λέρο, το Σάββατο 29/9 και ώρα 11:00΄π.μ., στο «Πατριαρχείο» στα Άλιντα Λέρου.

Στην Κάλυμνο, το Σάββατο 29/9 και ώρα 6:30΄μ.μ., στον Ιερό Υπαπαντής Καλύμνου.

Εκ της Ιεράς Μητροπόλεως