ΘΥΡΑΝΟΙΞΙΑ Ι. ΝΑΟΥ ΑΓΙΟΥ ΛΟΥΚΑ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Την Τετάρτη 10-6-2015, τελέσθηκαν τά Θυρανοίξια του Ι.Ν.Αγ.Λουκά του Ρώσου γιατρού από τόν Μητροπολίτη μας κ.κ.Παίσιο, παρουσία όλου του κλήρου καί πολύ κόσμου, στήν περιοχή Χώνι (Aγιος Θεολόγος) Καλύμνου.

Στις 6:30΄ από τον Ι.Ν.Αγ. Ιωάννου του Θεολόγου ξεκίνησε η Ι. Πομπή μεταφοράς της θαυματουργού Εικόνος του Αγίου πρός το νεοϊδρυθέν Ναύδριον.

Ακολούθησε Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός.

Τό ευλογημένο αυτό περιβόλι μέσα στό οποίο έγινε ο Ι.Ναός ανήκει στήν Ι.Μητρόπολη πάνω από 100 χρόνια, και κατά τίς δύσκολες περιόδους της Ιταλοκρατίας κ΄ Γερμανοκρατίας τό επισκέπτετο ο Aγιος μας Σάββας τακτικά και του έδιναν χόρτα και τά βρισκούμενα όταν περβολάρης ήταν ο Δημ. Ι. Μαμάκας μέ τήν οικογένεια του πρόσφυγες από τήν Μικρασιατική καταστροφή.

Επιμέλεια:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως

Πηγή-Φωτογραφίες-Βίντεο:  «ΑλήθειαFM» - Ν.Μαμάκας