ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΝΕΑ

Με λαμπρότητα εορτάστηκε και στην Ιερά Μητρόπολή μας η εορτή του Οσίου και Θεοφόρου Πατρός ημών Γερασίμου προστάτου Κεφαλληνίας. Την Κυριακή 20/10/2024, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Παΐσιος λειτούργησε στον Ιερό Καθεδρικό Ναό της Παναγίας Κεχαριτωμένης Χώρας Καλύμνου μετά του Αρχιερατικού Επιτρόπου π. Αμφιλοχίου Σακαλλέρου.

Την πρωΐαν της Κυριακής 20 Οκτωβρίου 2024, έλαβε χώρα λιτανεία των Ιερών Εικόνων της Παναγίας της Πορταΐτισσας και του Αγίου Ανθίμου από τον Ναό της Μεγάλης Παναγίας Αστυπαλαίας προς τον Ναό της Παναγίας της Πορταΐτισσας, όπου και ετελέσθη δέηση από τον εφημέριο του Ναού Πανοσιολογιώτατο Αρχιμανδρίτη π. Στάχυ Καψή και τον Αρχιερατικό Επίτροπο Αστυπαλαίας π. Δημήτριο Αχλαδιώτη, επ’ ευκαιρία συμπλήρωσης ενός έτους από την διάσωση του Μητροπολιτικού Ναού της Παναγίας της Πορταΐτισσας από την καταστροφική πυρκαγιά.

Κατόπιν προσκλήσεως του Γ. Γ. Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής κ. Εμμ. Κουτουλάκη και της Προέδρου του ΣΕΓΑΣ κ. Σοφίας Σακοράφα, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Παΐσιος παρευρέθη στην μεγάλη αθλητική διοργάνωση των 35ων Αιγαιοπελαγίτικων Αγώνων Στίβου που διεξήχθησαν στη Λέρο το Σαββατοκύριακο 12 & 13 Οκτωβρίου 2024.

Την Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2024, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Παΐσιος ιερούργησε στον Ιερό Ναό του Αγίου Φανουρίου Λέρου, συμπαραστατούμενος υπό των Ιερέων π. Σεργίου Γουρλά, εφημερίου του Ι.Ναού, και του π. Παϊσίου Αγγελάκη.

Την Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024, η Αγία μας Εκκλησία εορτάζει την μνήμη της Οσίας Μητρός ημών Ματρώνης της Χιοπολίτιδος. Πανηγυρίζει ο Ιερός Ναός της Αγίας Κιουράς, στην ομώνυμη τοποθεσία, στο Παρθένι της Λέρου. Την παραμονή της εορτής, Σάββατο 19 Οκτωβρίου, και ώρα 6:30΄ το απόγευμα, θα τελεσθεί Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός μετ’ Αρτοκλασίας, και ώρα 7:30΄-9:30΄μ.μ. θα ακολουθήσει νυκτερινή Θεία Λειτουργία.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Παΐσιος λειτούργησε σήμερα Κυριακή 6-10-2024 στην Ενορία του Αγίου Παύλου Φλασκά Καλύμνου, και τέλεσε στην αίθουσα του πνευματικού Κέντρου της Ενορίας (Αρχιμανδρίτου Παύλου Νικηταρά) τον Αγιασμόν επί τη ενάρξει της νέας εκπαιδευτικής χρονιάς στην Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως και ευχήθηκε στην διεύθυνση, στους δασκάλους και στους σπουδαστές καλή και ευλογημένη χρονιά!

Την Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2024, η Αγία μας Εκκλησία εορτάζει την μνήμη της Μεταστάσεως του Αγίου Ενδόξου Αποστόλου και Ευαγγελιστού Ιωάννου του Θεολόγου. Παράλληλα, εορτάζεται στη Λέρο, η 81η  επέτειος (26.9.1943 – 26.9.2024) από την βύθιση του ένδοξου Αντιτορπιλικού του Πολεμικού μας Ναυτικού «ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΟΛΓΑ».

Την Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2024, η Αγία μας Εκκλησία τιμά την μνήμη της Μεταστάσεως του Αγίου Ενδόξου Αποστόλου και Ευαγγελιστού Ιωάννου του Θεολόγου, και παράλληλα θα τιμηθεί η 81η επέτειος καταβυθίσεως του ένδοξου Αντιτορπιλικού μας «ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΟΛΓΑ».

Την Ιερά Μητρόπολη επισκέφθηκε ο νέος Διοικητής του Τάγματος Εθνοφυλακής Λέρου Ανχης Μαργαρίτης Σταβάρας.

Την Κυριακή μετά την Ύψωση του Τιμίου και Ζωοποιού Σταυρού, 15 Σεπτεμβρίου 2024, στον ενοριακό Ιερό Ναό Θείας Μεταμορφώσεως Σωτήρος Χριστού Λέρου, εορτάσθηκε «Η ΜΝΗΜΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ», με την ευκαιρία συμπλήρωσης 102 ετών από την Μικρασιατική καταστροφή του 1922.