ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΝΕΑ

Αγαπητοί μου αδελφοί,

Φθάσαμε στο τέλος της Μεγάλης Τεσσαρακοστής και η Αγία μας Εκκλησία μάς προβάλλει ως προανάκρουσμα της μεγάλης νίκης του Πάσχα και της ανάστασης πάντων των ανθρώπων, την ανάσταση του Λαζάρου και την θριαμβευτική είσοδο του Κυρίου στα Ιεροσόλυμα.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας κ. Παΐσιος, κατά την Αγίαν και Μεγάλην Εβδομάδα και το Άγιον Πάσχα του 2024, θα ακολουθήσει το κάτωθι πρόγραμμα των Ιερών Ακολουθιών:

Με θρησκευτική λαμπρότητα και μεγαλοπρέπεια εορτάστηκε η πάνσεπτος μνήμη του Οσίου και Θεοφόρου Πατρός ημών Σάββα του εν Καλύμνω ασκήσαντος.

Μέσα σε κλίμα έντονης πνευματικότητας και συγκίνησης τελέσθηκε η Ακολουθία του Ακάθιστου Ύμνου, την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 σε όλους τους ενοριακούς ναούς της Ιεράς Μητροπόλεως. Εν μέσω πυκνού εκκλησιάσματος ο χορός των ιεροψαλτών απέδωσε με βυζαντινή μεγαλοπρέπεια τους Ύμνους και με μία φωνή άπαντες έψαλλαν:

«Τῇ ὑπερμάχω στρατηγῷ τὰ νικητήρια, ὡς λυτρωθεῖσα τῶν δεινῶν εὐχαριστήρια, ἀναγράφω σοι ἡ Πόλις σου, Θεοτόκε• ἀλλ’ ὡς ἔχουσα τὸ κράτος ἀπροσμάχητον, ἐκ παντοίων με κινδύνων ἐλευθέρωσον, ἵνα κράζω σοί• Χαῖρε Νύμφη ἀνύμφευτε».

Αγαπητοί μου αδελφοί,

Η Εκκλησία μας είναι ένα θεραπευτήριο και όπως κάθε θεραπευτήριο έχει τους θεραπευτές του και τα συγγράμματά του που αναφέρονται μέσα όλες οι ιατρικές λύσεις στις ασθένειες του ανθρώπου, έτσι κι εκείνη μάς πρόβαλε την προηγούμενη Κυριακή ένα μεγάλο θεραπευτή των ψυχικών ασθενειών μαζί με το θεραπευτικό πνευματικό σύγγραμμά του, τον όσιο Ιωάννη της Κλίμακος.

Στη Λέρο, την παραμονή του Μεγάλου Κανόνος, αναβιώνει κάθε χρόνο μέχρι και σήμερα ένα πολύ παλαιό έθιμο, «τα κλήματα». Σύμφωνα με το έθιμο, νωρίς το μεσημέρι, κτυπούν οι καμπάνες των Εκκλησιών, μαζεύονται τα παιδιά των Κατηχητικών, νέοι και νέες, αλλά και ενορίτες κάθε ηλικίας, παίρνουν τις ελληνικές και βυζαντινές σημαίες και τις ποδιές των Εικόνων σε κοντάρια και ξεκινούν με πομπή για την εξοχή. Εκεί μαζεύουν τις βέργες από τα κλήματα που κλαδεύτηκαν, τις κάνουν δεμάτια, φορτώνουν υποζύγια και τις πλάτες τους και ψάλλοντας επιστρέφουν στις Εκκλησίες τους:

ΚΥΡΙΑΚΗ Ε΄ ΝΗΣΤΕΙΩΝ, 21-4-2024. Μαρίας της Αιγυπτίας – Εορτή του Οσίου και Θεοφόρου Πατρός ημών Σάββα του εν Καλύμνω Ασκήσαντος.

Το Σάββατο 13, Κυριακή 14 και Δευτέρα 15 Απριλίου 2024, η Κάλυμνος υποδέχτηκε με κάθε επισημότητα την Τιμία Κάρα και την Ιερά Εικόνα της Οσίας Μητρός ημών Γαβριηλίας της Κωνσταντινουπολίτιδος, προστάτου και ευφόρου της νήσου Λέρου.

Με τις ευλογίες του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας κ. Παϊσίου, ο ιεροκήρυξ αρχιμ. Δανιήλ Αεράκης θα μιλήση στη Λέρο, ως εξής:

Το εσπέρας της Παρασκευής 12 Απριλίου 2024, ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Στρατονικείας κ. Στέφανος ετέλεσε την Ακολουθία των Τρίτων Χαιρετισμών στον Ιερό Ναό της Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου Λέρου, συμπαραστατούμενος υπό του εφημερίου π. Γεωργίου Γαμπιέρη.