ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΝΕΑ

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι λειτούργησαν και για φέτος, για δέκατη φορά, οι περίοδοι των κατασκηνώσεων της Ιεράς Μητροπόλεώς μας στην περιοχή της Αγίας Παρασκευής στο Άργος Καλύμνου.

Ο Ιερός Ναός του Αγίου Γεωργίου Πανοράματος Θεσσαλονίκης, υπό την αιγίδα του Παναγιωτάτου Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης κ.κ. Ανθίμου, σε συνεργασία με πτυχιούχους και φοιτητές διαφόρων σχολών της Θεσσαλονίκης , διοργάνωσε Ημερίδα με θέμα: «Η Γερόντισσα της χαράς, μοναχή Γαβριηλία Παπαγιάννη», την Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου 2018 στο Συνεδριακό Κέντρο «Διακονία» (Νικολάου Πλαστήρα 65, Χαριλάου) στην Θεσσαλονίκη.

Την Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018, στον Ιερό Ναό Θείας Μεταμορφώσεως Σωτήρος Χριστού Λέρου, εορτάσθηκε «Η ΜΝΗΜΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ», με την ευκαιρία συμπλήρωσης 96 ετών από της Μικρασιατικής καταστροφής του 1922.

Με λαμπρότητα και βυζαντινή μεγαλοπρέπεια εορτάσθηκε στη Λέρο η εορτή της Παγκοσμίου Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού.

Κτύπησε το πρώτο κουδούνι σε όλα τα σχολεία της χώρας, την Τρίτη το πρωί, 11 Σεπτεμβρίου 2018, καθώς με τον καθιερωμένο αγιασμό ξεκίνησε και επίσημα το νέο σχολικό έτος 2018-’19, για εκπαιδευτικούς, μαθητές, αλλά και γονείς.

Με λαμπρότητα η τοπική μας Εκκλησία τίμησε τους Αγίους Επισκόπους Λέρνης Ιωάννη και Σέργιο, την Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου (προ της Υψώσεως).

Με βυζαντινή μοναστηριακή τάξη εορτάσθηκε το «εν Χώναις θαύμα του Αρχαγγέλου Μιχαήλ», στην Ιερά Μονή των Αγίων Αγγέλων, στην περιοχή Άγιος Πέτρος της Νήσου Λέρου.

Ξεκίνησε το Σάββατο 1η Σεπτεμβρίου 2018, το απόγευμα, η Σύναξη των Ιεραρχών, Μητροπολιτών και Αρχιεπισκόπων, του Οικουμενικού Θρόνου.

Με την καθιερωμένη εκκλησιαστική τάξη εορτάσθηκε την 1η Σεπτεμβρίου 2018 στο Φανάρι η αρχή του νέου Εκκλησιαστικού Έτους, η Σύναξις της Παναγίας της Παμμακαρίστου, η εικών της οποίας από αιώνες είναι αποθησαυρισμένη στον Πατριαρχικό Ναό, και η Ημέρα Προστασίας του Φυσικού Περιβάλλοντος.

Ἀριθμ. Πρωτ. 738

† Β Α Ρ Θ Ο Λ Ο Μ Α Ι Ο Σ