ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΝΕΑ

Την Κυριακή 19/1/2020 εορτάστηκαν τα Άγια Θεοφάνεια στην Ιερά Μονή Αγίας Αικατερίνης Καλύμνου, σύμφωνα με το παλιό ημερολόγιο, κατά το αγιορείτικο τυπικό.

Με εκκλησιαστική τάξη τελέστηκε το Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020, υπό του Σεβ. Μητροπολίτου μας κ.κ.Παϊσίου, η χειροτονία εις πρεσβύτερον, του μέχρι σήμερα ιεροδιακόνου Μιχαήλ Μακαρούνα, στον εορτάζοντα ενοριακό ιερό ναό του Αγίου Αθανασίου Καλύμνου.

Εθιμοτυπική επίσκεψη στα νησιά της Επαρχίας μας, Λέρο και Κάλυμνο, πραγματοποίησε την Πέμπτη 16 και Παρασκευή 17 Ιανουαρίου 2020, ο Αρχηγός του Λιμενικού Σώματος-Ελληνικής Ακτοφυλακής, Ναύαρχος Θεόδωρος Κλιάρης ΛΣ.

Η Ιερά Μητρόπολις ευχαριστεί τους συμπατριώτες μας, φορείς και ιδιώτες, οι οποίοι κατά τις αγίες ημέρες των Χριστουγέννων και του Δωδεκαημέρου, προσέφεραν τρόφιμα στην Τράπεζα Αγάπης.

Με μοναστηριακή τάξη, ο Μητροπολίτης μας κ.κ.Παΐσιος, κατά το έθος, ετέλεσε Πανηγυρικό Εσπερινό Πρωτοχρονιάς, στην Ιερά Μονή Αγίας Αικατερίνης Βοθυνών Καλύμνου, με το παλαιό ημερολόγιο, την 13ην Ιανουαρίου 2020.

Με μία σεμνή τελετή, ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του «Μπελλενείου» Γυμνασίου Λέρου, τίμησαν τον Μεγάλο Ευεργέτη της Λέρου και ιδρυτή του ιστορικού Γυμνασίου, Παρίση Μπελλένη.

Την Πέμπτη 9/1/2020 πραγματοποιήθηκε η κοπή της βασιλόπιτας της Ιεράς Μητροπόλεώς μας στη Κάλυμνο.

Χοροστατούντος του Σεβ. Μητροπολίτου μας κ.κ. Παισίου, παρουσία των Αρχών καί πολύ κόσμου, τελέσθηκε ο Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός, στον ενοριακό Ιερό Ναό του Τιμίου Προδρόμου στην Χώρα Καλύμνου.

Με την αρμόζουσα λαμπρότητα, αλλά με αρκετό κρύο και πολύ βροχερό καιρό, εορτάσθηκαν στα νησιά της Μητροπόλεώς μας τα Άγια Θεοφάνεια. Σε όλες τις Ενορίες ετελέσθη η Θεία Λειτουργία και η τελετή του Μεγάλου Αγιασμού.

Το Σάββατο 4/1/2020, επισκέφτηκαν το «Ισιδώρειο» εκκλησιαστικό Ίδρυμα, ο εφημέριος του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού π. Νικόλαος Ταχλιαμπούρης, οι κατηχήτριες και τα παιδιά του κατηχητικού της ενορίας, τα οποία παρουσίασαν στους γέροντες ένα μικρό θεατρικό, την Χριστουγεννιάτικη ιστορία «Ο Μπάρμπα-Πανώφ».