ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΝΕΑ

ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ

Ἀνακοινωθέν

Μέ τό Ἀνακοινωθέν τῆς 18ης λήγοντος μηνός Μαρτίου, τό Οἰκουμενικό Πατριαρχεῖο κοινοποίησε τήν ἀπόφαση ἀναστολῆς ὅλων τῶν ἐκκλησιαστικῶν τελετῶν καί ἐκδηλώσεων στό κλῖμα του, μέχρι τό τέλος τοῦ μηνός, καθώς καί τήν πρόθεσή του νά ἐπανέλθει στό θέμα, ἐφ᾿ ὅσον αὐτό θά καθίστατο ἀναγκαῖο ἀπό τίς τρέχουσες ἐξελίξεις.

Στον Ι. Μητροπολιτικό Ναό του Σωτήρος Χριστού Καλύμνου, κεκλεισμένων των θυρών και με άδεια στασίδια, ο Σεβ. Μητροπολίτης μας κ.κ.Παΐσιος, ετέλεσε Αρχιερατική Θεία Λειτουργία της Δ΄ Κυριακής των Νηστειών (29-3-2020).

O Σεβ. Mητροπολίτης μας κ.κ.Παΐσιος ευχαριστεί εκ βάθους καρδίας τον ευπατρίδη συμπατριώτη μας κ. Ιωάννη Χαλίκο, ύστερα από την διαβεβαίωση του οποίου ότι θα συνεχίσει να στηρίζει  με αμέριστο ενδιαφέρον και άσβεστο ζήλο την προσπάθεια της Τράπεζας Αγάπης και μετά την πάροδο της ενεστώσης κρίσεως.

Την Ακολουθία των Δ’ Χαιρετισμών τέλεσε ο Σεβ. Μητροπολίτης μας κ.κ.Παΐσιος, στον ιστορικό Καθεδρικό Ιερό Ναό Παναγίας Κεχαριτωμένης Χώρας Καλύμνου, κεκλεισμένων των θυρών και με άδεια στασίδια, λόγω κορωνοϊού, την Παρασκευή 27 Μαρτίου 2020.

Σήμερα γιορτάζει η Ορθοδοξία και η Ελλάδας μας!

Μία μεγάλη διπλή εορτή Α) του Ευαγγελισμού της Υπεραγίας Θεοτόκου και

Β) η 199η επέτειος από την έναρξη του ενδόξου επαναστατικού αγώνα του 1821, που είχε σαν αποτέλεσμα την δημιουργία και συγκρότηση του νέου Ελληνικού Κράτους.

Την Παρασκευή 20 Μαρτίου, ο Ιερός Κλήρος της νήσου, κεκλεισμένων των θυρών, στον Ιερό Ναό της Παναγίας του Κάστρου και προ της θαυματουργού Ιεράς Εικόνος της Παναγίας μας, έψαλλε την Ακολουθία των Χαιρετισμών και ετέλεσε το Ιερό Μυστήριο του Ιερού Ευχελαίου, υπέρ υγείας και σωτηρίας του σύμπαντος κόσμου.

Το κείμενο που ακολουθεί λέει τα πάντα για το ήθος και το φρόνημα του αγίου Βασιλείου.

Ακυρώνονται οι εκδηλώσεις εορτασμού για την 199η επέτειο από την Επανάσταση του 1821.

Σύμφωνα με ανακοίνωση που εξέδωσε ο Δήμος Λέρου ανακοινώνεται ότι «σύμφωνα με το ΦΕΚ Α’ 55/11.03.2020 όπου δημοσιεύτηκε η Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου «Κατεπείγοντα μέτρα αντιμετώπισης των αρνητικών συνεπειών της εμφάνισης του κορωνοϊού COVID–19 και της ανάγκης περιορισμού της διάδοσής του», προβλέπεται η ματαίωση των στρατιωτικών παρελάσεων και των παρελάσεων της σπουδάζουσας και μαθητιώσας νεολαίας για την Εθνική Εορτή της 25ης Μαρτίου 1821, καθώς και των παρελάσεων στο πλαίσιο εορτασμού τοπικών επετείων απελευθέρωσης πόλεων.