ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΝΕΑ

Την Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2019, στο Συνεδριακό Κέντρο της Ιεράς Μητροπόλεως «Σχολή Σοφίας», στη Λέρο, έλαβε χώρα η παρουσίαση του νέου μυθιστορήματος, του εκπαιδευτικού και πολυβραβευμένου Δωδεκανησίου συγγραφέα και λογοτέχνη κ. Μιχαήλ Κώτη, με τίτλο «Λευκή παγίδα σε μαύρο φόντο».

Με την αρμόζουσα λαμπρότητα εορτάστηκε και στην Κάλυμνο το νέο εκκλησιαστικό έτος.

Η Ιερά Μητρόπολις και η ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ της Ιεράς Μητροπόλεως προσκαλεί, ιδιαίτερα τους νέους γονείς, στις ομιλίες που θα πραγματοποιηθούν σε Λέρο και Κάλυμνο.

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι λειτούργησαν, για πρώτη φορά φέτος, οι εξορμήσεις αγοριών και κοριτσιών των κατασκηνώσεων της Ιεράς Μητροπόλεώς μας στην περιοχή της Αγίας Κιουράς (Ματρώνας), στο Παρθένι της Λέρου, σε δύο περιόδους, από 16 έως 22 Αυγούστου.

Την Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2019, στον Ιερό Ναό Θείας Μεταμορφώσεως Σωτήρος Χριστού Λέρου, εορτάσθηκε «Η ΜΝΗΜΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ», με την ευκαιρία συμπλήρωσης 97 ετών από της Μικρασιατικής καταστροφής του 1922.

Στα πλαίσια της 97ης επετείου από την Μικρασιατική Καταστροφή, πραγματοποιήθηκε στη Λέρο εκδήλωση «Μνήμης της Μικράς Ασίας».

Με λαμπρότητα και βυζαντινή μεγαλοπρέπεια εορτάσθηκε στη Λέρο η εορτή της Παγκοσμίου Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού.

Με εκκλησιαστική τάξη, την Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου 2019, στις 6:30΄ το απόγευμα, έλαβε χώρα η τελετή των θυρανοιξίων  του ιδιωτικού Ιερού Ναϋδρίου της Παναγίας Προυσιώτισσας, στην περιοχή «Κόκαλη» νήσου Λέρου.

Στις 14 Σεπτεμβρίου συμπληρώνονται 97 χρόνια από την Μικρασιατική καταστροφή (1922-2019).