Την Πέμπτη 1η Μαΐου 2008, το απόγευμα, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας ετέλεσε τον πανηγυρικό εσπερινό στον Ιερό Ναό Ζωδόχου Πηγης Τελένδου συμπαραστατούμενος υπό ιερέων και διακόνου.

Πληθος πιστων παρευρέθη στην χαρμόσυνη πασχαλινή ακολουθία και ακολούθησε τη λιτάνευση της Εικόνος της Παναγίας στον χωρο πέριξ του Ναου και στο λιμάνι της νήσου. Ο Σεβ. Έκανε ολιγόλεπτο κήρυγμα, μοίρασε τον άρτο και ακολούθως παρεκάθησε σε δειπνο, το οποιο με πολλή αγάπη ετοίμασαν ενορίτισσες υπό την επίβλεψη του εφημερίου π. Θεοδώρου Τυρίκου.

Την κυριώνυμον ημέρα ελειτούργησε στον εορτάζοντα Ιερό Ναό της Παναγίας Καλαμιωτίσσης Καλύμνου, όπου και πάλι το κλιμα ηταν ζεστό, αναστάσιμο και ανοιξιάτικο. Ακολούθησε μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας τράπεζα, την οποιαν ετοίμασε ο π. Γεώργιος Χατζηδάκης με τις ενορίτισσές του.

Η Παναγία η Ζωοδόχος Πηγή να είναι σκέπη όλων μας. Αμήν.