ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΤΙΜΙΟΥ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ ΧΩΡΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ, 6.1.2016

Με κατάνυξη και ιδιαίτερη λαμπρότητα εορτάστηκε και εφέτος η εορτή της Συνάξεως του Τιμίου Προδρόμου, στην ομώνυμη ενορία Χώρας Καλύμνου.

ΑφΆ εσπέρας τελέστηκε ο Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός μετΆ Αρτοκλασίας, χοροστατούντος του Σεβ. Ποιμενάρχου μας κ. Παϊσίου, με την συνοδεία πολλών Ιερέων της Νήσου, και την παρουσία των τοπικών Αρχών.

Οι καλλίφωνοι χοροί των ψαλτών έδωσαν τον λαμπρό πανηγυρικό τόνο με τον θαυμάσιο καλυμνιακό τρόπο απόδοσης των ύμνων, ενώ στο πέρας του Εσπερινού, ο Μητροπολίτης μας εξήρε την σεβασμία μορφή του Τιμίου Προδρόμου, του οποίου η προφητική φωνή είναι λίαν επίκαιρη στις ημέρες κρίσεως πού διανύουμε.

Η προσέλευση του κόσμου ήταν μεγάλη, ενώ στο τέλος διενεμήθηκαν οι καθιερωμένες τηγανίτες, προϊόν της ακάματης φροντίδας και αγάπης των ευλαβών ενοριτριών.

Η παρασκευή των παραδοσιακών τηγανίτων, που μοιράζονται μετά τον εσπερινό.

Επιμέλεια:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως

Φωτογραφίες: «Αλήθεια FM» -Ν.Μαμάκας - Μαρία Μπιλλήρη - Μιχ.Πάου.