ΚΑΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η Ιερά Μητρόπολις Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας, και ο Σύλλογος Πολυτέκνων Καλύμνου, παρακολουθούντες από κοντά το μεγάλο πρόβλημα της αποσύνθεσης, που βρίσκεται η οικογένεια στις μέρες μας, και κατόπιν σχετικών ενεργειών της πρωτοβουλίας των ευρωπαίων πολιτών για την στήριξη της σημερινής οικογένειας, καλούν τους Καλύμνιους και τις Καλυμνιές, όπως υπογράψουν σχετικές δηλώσεις, προκειμένου να υπάρξει πανευρωπαϊκή αντιμετώπιση για μία Καλυμνιακή υγιή, και όχι μόνο, πανελλαδική οικογένεια, σύμφωνα με τις ελληνορθόδοξες παραδόσεις, και μάλιστα τονίζουμε, μιας υγιούς οικογένειας, μακριά από τα βαρίδια που την πλήττουν σήμερα.

Για τον λόγο αυτό συνιστώμεν στους αιδεσιμοτάτους ιερείς των ενοριών, αλλά και τον Σύλλογο των πολυτέκνων Καλύμνου, όπως από τις ώρες 10:00΄ π.μ – 12:00΄ μ.μ., ευρίσκονται στα γραφεία των ιερών ναών, για την σχετική υπογραφή.

Με την υπογραφή ενός εκάστου, είμαστε βέβαιοι ότι θα ακούσουν οι ισχυροί του τόπου και της πατρίδος μας αυτήν την απελπισμένη φωνή της τοπικής Ορθοδόξου Εκκλησίας, αλλά και του Συλλόγου των Πολυτέκνων.

Ο  ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ

+ Ο ΛΕΡΟΥ-ΚΑΛΥΜΝΟΥ-ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑΣ ΠΑΪΣΙΟΣ