ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΥΜΝΟΥΣ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ ΣΤΗΝ ΛΕΡΟ

Το Σάββατο του Λαζάρου, 8 Απριλίου 2017, στις 7 το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε μουσική εκδήλωση, με ύμνους της Μεγάλης Εβδομάδας, στο Πνευματικό Κέντρο του Ενοριακού Ιερού Ναού Αγίας Μαρίνας Λέρου.

Στο πρώτο μέρος της εκδήλωσης παρουσιάστηκε δεκάλεπτο βίντεο, σχετικό με τα ¶για Πάθη του Κυρίου μας.

Κατόπιν, η παιδική χορωδία της Ενορίας, υπό την διεύθυνση του εφημερίου πρωτοπρεσβυτέρου Σωφρονίου Χατζηλάρη, απέδωσε ωραιότατα ύμνους της Μ.Εβδομάδας, ενώ σχετικά κείμενα απήγγειλε η κα Αικατερίνη Ασβεστά.

Στο δεύτερο μέρος, ομίλησε η θεολόγος Καλλιόπη Κύρου-Χατζηλάρη, αναφερόμενη στην πορεία για τα ¶για Πάθη του Κυρίου.

Μετά την ομιλία, η μεγάλη χορωδία των ιεροψαλτών, υπό την διεύθυνση του Μουσικοδιδασκάλου Ελευθερίου Χατζηλάρη, απέδωσε εξαιρετικά και με βυζαντινό ύφος, ύμνους της Μεγάλης Εβδομάδος.

Τέλος ο Μητροπολίτης ευχαρίστησε και συνεχάρη τον εφημέριο π. Σωφρόνιο, την μικρή χορωδία, τους μεγάλους ιεροψάλτες, ευχόμενος «Καλό Πάσχα» σε όλους τους παρισταμένους.

ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ:

Επιμέλεια-φωτογραφίες-βίντεο:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως