ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΤΑΡΤΗ – Της αλειψάσης τον Κύριον μύρω  (12.4.2017)

«Σε τον της Παρθένου Υιόν, πόρνη επιγνούσα θεόν…»

Την Μεγάλη Τετάρτη η Εκκλησία μνημονεύει την πόρνη γυναίκα που αλείφει με μύρο τον Χριστό.

Η πράξη αυτή της γυναίκας δείχνει την αγάπη και την ταπείνωσή της.

Το γεγονός διαδραματίσθηκε λίγο πριν το πάθος του Κυρίου, στο σπίτι του Σίμωνα Φαρισαίου, όπου είχε προσέλθει να συμφάγει μαζί του ο Ιησούς.

Ξαφνικά άνοιξε η πόρτα, και μια νέα γυναίκα εμφανίστηκε κρατώντας στα χέρια της ένα αλαβάστρινο βάζο με μύρο, πλησίασε τον Ιησού και με ανείπωτη συγκίνηση αδειάζει το πολύτιμο μύρο στα πόδια Του και τα σκουπίζει με τα μαλλιά της. Ήταν τόσο αμαρτωλή, που και μόνο η παρουσία της προκαλούσε απέχθεια.

Ασφαλώς θα είχε πολλά να πει η μετανοούσα αυτή γυναίκα μπροστά στο Χριστό, που συγχωρεί όλες τις αμαρτίες, όμως σταματά εδώ και σιωπά. Μόνο τα μάτια της τρέχουν ασταμάτητα με δάκρυα μετανοίας.

Από το στόμα του Ιησού άκουσε ότι «αφέωνται αι αμαρτίαι αυτής αι πολλαί, ότι ηγάπησε πολύ».

Ο Μητροπολίτης μας ετέλεσε την Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Αγίου Φανουρίου Ξηροκάμπου Λέρου.

Την Μεγάλη Τετάρτη τελείται το Μυστήριο του Ιερού Ευχελαίου σε όλες τις Ενορίες.

Εντυπωσιακή είναι η προσέλευση του κόσμου, μικρών και μεγάλων, οι οποίοι παρηκολούθησαν με ευλάβεια το ¶γιο Μυστήριο και στο τέλος εχρήσθησαν από τους ιερείς μας.

ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΕΥΧΕΛΑΙΟΥ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΛΑΚΙΟΥ ΛΕΡΟΥ, ΟΠΟΥ ΧΟΡΟΣΤΑΤΗΣΕ Ο ΘΕΟΦ. ΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΣΤΡΑΤΟΝΙΚΕΙΑΣ Κ. ΣΤΕΦΑΝΟΣ

ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΕΥΧΕΛΑΙΟΥ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΛΑΚΙΟΥ ΛΕΡΟΥ

ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΕΥΧΕΛΑΙΟΥ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΛΑΚΚΙΟΥ ΛΕΡΟΥ

ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Ιερό Ευχέλαιο μετά του Όρθρου της Μεγάλης Πέμπτης, στην Ιερά Μονή Αγίων Πάντων Καλύμνου, στον περικαλλή Ιερό Ναό Αγίου Σάββα, όπου εχοροστάτησε ο Σεβ. Μητροπολίτης μας κ.κ. Πασιος.

Επιμέλεια-Φωτογραφίες-βίντεο: Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως

Φωτογραφίες από Κάλυμνο:  Μιχαήλ-Νικήτας Μακαρούνας, πτυχιούχος Θεολογίας Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσ/νίκης