ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΑΓΙΟΥ ΦΑΝΟΥΡΙΟΥ 2017

Με θρησκευτική λαμπρότητα εορτάσθηκε η μνήμη του Αγίου Φανουρίου στην Ιερά Μητρόπολη Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας.

Στον οικισμό του Ξηροκάμπου Λέρου, και στον ομώνυμο ενοριακό Ιερό Ναό του Αγίου Φανουρίου, το Σάββατο 26 Αυγούστου, ετελέσθη Μέγας Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός, χοροστατούντος του Σεβ. Μητροπολίτου μας κ.κ. Παϊσίου, συμμετέχοντος του Θεοφ. Επισκόπου Στρατονικείας κ.Στεφάνου, συμπαραστατουμένου υπό του Ιερού Κλήρου της νήσου, αλλά και πολλών παρεπιδημούντων ιερέων, που βρέθηκαν στη Λέρο και τίμησαν με την παρουσία τους την ιερά πανήγυρη.

Μετά το πέρας του εσπερινού πραγματοποιήθηκε λιτάνευσις της Ιεράς Εικόνος του Αγίου Φανουρίου, εις τον αύλειο χώρο του Ιερού Ναού και εις τας οδούς του οικισμού του Ξηροκάμπου, προπορευομένης της Δημοτικής Φιλαρμονικής.

ΛΙΓΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΙΤΑΝΕΙΑ

Το πρωί της Κυριακής 27 Αυγούστου, ετελέσθη Αρχιερατική Θεία Λειτουργία.

ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

Τόσο κατά τον Εσπερινό, όσο και κατά την Θεία Λειτουργία παρέστησαν οι τοπικές Αρχές, προεξάρχοντος του Δημάρχου Λέρου κ. Μιχ. Κόλια, του Επάρχου κ.Ι.Θεμέλαρου και πλήθος ευσεβών προσκυνητών.

Τον θείο λόγο κήρυξαν ο Μητροπολίτης και ο Θεοφ.Επίσκοπος, οι οποίοι αναφέρθηκαν στον βίο του Αγίου Φανουρίου.

Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, προς τιμήν του Μητροπολίτου , του Θεοφ.Επισκόπου, του Ι.Κλήρου και των πιστών, παρετέθη υπό του Εφημερίου π.Σεργίου Γουρλά και του Εκκλ.Συμβουλίου, μικρά δεξίωσις.

Απολυτίκιον Αγίου Φανουρίου

«Ουράνιον εφύμνιον, εν γη τελείται λαμπρώς,

επίγειον πανήγυριν, νυν εορτάζει φαιδρώς,

αγγέλων πολίτευμα, άνωθεν υμνωδίαις ευφημούσι τους άθλους,

κάτωθεν Εκκλησία, την ουράνιον δόξαν, ην εύρες πόνοις καί άθλοις,

τοις σοις, Φανούριε ένδοξε».

Επιμέλεια:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως

Συνεργάτες φωτογράφοι:  Ν.Φραντζής, ¶ννα Χονδρογιάννου