ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΩΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΚΑΙ ΔΡΑΣΕΩΝ 2017-2018

Ἡ Ἱερά Μητρόπολις Λέρου, Καλύμνου καί Ἀστυπαλαίας συγχαίρει καί ἐπευλογεῖ τό ἔργο τῆς Περιφερείας Νοτίου Αἰγαίου καί συγκεκριμένα τό Κ.Ε.Κ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ Α.Ε., γιά τήν μεγάλη προσπάθεια πού γίνεται καί στά νησιά μας, οὕτως ὥστε ὁ εὐγενής λαός, ὁ ὁποῖος περνάει δυσκόλους ἡμέρας, κάτω ἀπό τόν σχεδιασμό καί τήν διεξαγωγή ἐπιμορφωτικῶν σεμιναρίων, νά λάβει γνώσεις πρός ὄφελος αὐτοῦ.

Ἡ Ἱερά Μητρόπολις, στά νησιά τῆς περιφερείας της προσφέρεται διά συνεργασίαν καί ἀνακοινώνουμε στό χριστεπώνυμο πλήρωμά μας, τίς ἐνδεικτικές θεματικές ἑνότητες σεμιναρίων πού ἀφοροῦν :

Α) Τουρισμό καί τοπική γαστρονομία (ὀργάνωση καταλυμάτων, ὑποδοχή-φιλοξενία πελατῶν, μαγειρική, ζαχαροπλαστική, κλπ).

Β) Ἐκμάθηση ξένων γλωσσῶν γιά τήν ἐξυπηρέτηση τῶν τουριστῶν.

Γ) Οἰκονομία καί ἐπιχειρηματικότητα (δημιουργία ἐπιχείρησης, ὀργάνωση καί λειτουργία χώρων ἐστίασης, μεθοδολογία πωλήσεων, μάρκετινγκ, κλπ).

Δ) Ἀναβάθμιση δεξιοτήτων Η/Υ (ἐκπαίδευση, ἐφαρμογές γραφείου, διαδίκτυο, κλπ).

Ε) Παραδοσιακές τέχνες (κεραμική, ὑφαντουργία, ἁγιογραφία, ξυλογλυπτική, κλπ).

Στ) Πρωτογενής τομέας (ἀμπελουργία, μελισσοκομία, παραγωγή-τυποποίηση προϊόντων, κλπ).

Η Περιφέρεια Νότιου Αιγαίου και το ΚΕΚ Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ, αναγνωρίζοντας το ολοένα αυξανόμενο πρόβλημα της ανεργίας, τις ανάγκες αναβάθμισης και εκσυγχρονισμού των επαγγελματικών δεξιοτήτων του ανθρώπινου δυναμικού των νησιών, παραμένουν σταθερά προσανατολισμένοι στην προώθηση της Δια Βίου Μάθησης ως κύριο μηχανισμό άρσης του κοινωνικού αποκλεισμού.

Στο πλαίσιο της Προγραμματικής Σύμβασης «ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ, ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ», η οποία έρχεται ως συνέχεια της επιτυχούς υλοποίησης πολυάριθμων προγραμμάτων εκπαίδευσης τα προηγούμενα χρόνια, θα γίνει καταγραφή των κατά τόπους εκπαιδευτικών αναγκών, ο σχεδιασμός και η υλοποίηση δωρεάν προγραμμάτων κατάρτισης.

Οι δράσεις, οι οποίες χρηματοδοτούνται από ίδιους πόρους της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, απευθύνονται σε ανέργους, εργαζομένους και αυτοαπασχολούμενους του Νομού Δωδεκανήσου, στις θεματικές ενότητες:

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ –ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ ΤΟΜΕΑΣ

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

ΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ και

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.

Φορέας υλοποίησης του εκπαιδευτικού έργου θα είναι το Κ.Ε.Κ. Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ, ένας από τους σπουδαιότερους οργανισμούς κατάρτισης στο Νότιο Αιγαίο, με πολυετή εμπειρία και παρουσία στο σχεδιασμό, υλοποίηση και διαχείριση προγραμμάτων κατάρτισης και ανάπτυξης ανθρώπινου δυναμικού.

Προσδοκούμε στη συνεργασία σας για το σχεδιασμό και διεξαγωγή στο νησί σας εκπαιδευτικών δράσεων, το διάστημα Νοέμβριος 2017 - Ιούνιος 2018.

Οι δράσεις μπορεί να είναι: α) ενημερωτικές ημερίδες/συνέδρια β) ολιγοήμερα σεμινάρια γ) προγράμματα κατάρτισης διάρκειας αρκετών εβδομάδων.

Για τη διεξαγωγή και χρηματοδότηση μιας δράσης απαιτούνται τα εξής:

α) να υπάρξει ανάγκη και ζήτηση από την τοπική κοινωνία και οικονομία

β) εύρεση κατάλληλων εκπαιδευτών (κατά προτίμηση να είναι από το νησί σας)

γ) ορισμός χώρου διεξαγωγής (αίθουσα σχολείου ή δήμου, πνευματικό κέντρο κ.α.)

δ) καθορισμός ημερομηνιών και ωρών διεξαγωγής

ε) ενημέρωση των ενδιαφερόμενων προκειμένου να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση συμμετοχής στη διεύθυνση www.katartisi-pnai.gr

Πληροφορίες:

ΚΕΚ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ ΡΟΔΟΣ:   22410-70615