Με βυζαντινή μεγαλοπρέπεια εορτάσθηκε η εορτή της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στη Λέρο, με επίκεντρο τον εορτάζοντα Ιερό Ναό στον Πλάτανο.

Ο Ιερός Κλήρος ετέλεσε τις προγραμματισμένες Ακολουθίες των εορτών ως εξής:Την Τρίτη 5 Αυγούστου το πρωί με Θ.Λειτουργία καί το εσπέρας με τον πανηγυρικό Μέγα Εσπερινό. Ακολούθησε η Ι.Παράκλησις στην Θ.Μεταμόρφωση καί η ευλόγησις των σταφυλιών.

Την κυριώνυμον ημέρα της εορτής Τετάρτη 6 Αυγούστου, ετελέσθη πανηγυρική Θ.Λειτουργία καί εν συνεχεία το Εκκλ.Συμβούλιο του Ναού δεξιώθηκε τους πανηγυριστάς στο παρακείμενο ενοριακό κέντρο. Το εσπέρας εγένετο ο μεθεόρτιος εσπερινός καί η Ι.Παράκλησις της Παναγίας μας.

Την Πέμπτη 7 Αυγούστου ετελέσθη η Ι.Παράκλησις καί η Ακολουθία του Μυστηρίου του Ι.Ευχελαίου.

Η όλη ατμόσφαιρα από τον Πλάτανο έως τον πανηγυρίζοντα Ι.Ναό του παραδοσιακού οικισμού του νησιού μας, μαζί με τον λαμπρό στολισμό του εορτάζοντος Ναού, μετερσίωσε τους προσκηνυτάς χαρίζοντάς τους στιγμές θρησκευτικής κατάνυξης καί θείου μεγαλείου.