Η Ιερά Μητρόπολις Λέρου, Καλύμνου & Αστυπαλαίας βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει τη λειτουργία Σχολής Βυζαντινής Μουσικής αναγνωρισμένης από το Υπουργείο Πολιτισμού με την υπ’ αριθμ. 76079/2112/5-8-2008 απόφαση του και η οποία δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα της  Κυβερνήσεως Φ.Ε.Κ. 1663 τεύχος Β που ενέκρινε την άδεια λειτουργίας της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής στην Νήσο Κάλυμνο.

Η Σχολή, ως γνωστό, θα στεγαστεί στο κτίριο που βρίσκεται απέναντι από τον Ι. Ναό Αγίου Αθανασίου και το οποίο ανήκει στη Γερβάσιο Στέγη Θηλέων Καλύμνου και έχουν γίνει οι σχετικές διαμορφώσεις προκειμένου να λειτουργήσει η Σχολή.

Για το εργαστήρι της ψαλτικής τέχνης πολύ σύντομα θα γίνουν οι σχετικές ανακοινώσεις λειτουργίας της Σχολής.

ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ