Εγκαίνια Ναϋδρίου Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου

Την Παρασκευή 10 Οκτωβρίου 2008 εγκαινιάστηκε το Ναΰδριο της Οσίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου στην Ενορία του Αγίου Μάμαντος από τον Θεοφιλέστατο Επίσκοπο Αλικαρνασσου κ. Εμμανουήλ συμπαραστουμένου από τον Ιερέα της Ενορίας π. Ιάκωβο, του Σέρβου Ιερέα π. Μπόμπαν Μιλένκοβιτς και του διακόνου Γεωγίου.

Το εσπέρας της Πέμπτης τελέστηκε ο Εσπερινός του εορτάζοντος ναϋδρίου του Αγίου Θεοφίλου (που αποτελει το ένα κομμάτι του δισυπόστατου πλέον Ναου, του Αγίου Θεοφίλου και της Οσίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου) χοροστατουντος του Θεοφιλεστάτου και παρευρισκομένου του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου κ. Παϊσίου, ο οποιος και ωμίλησε στο τέλος της ακολουθίας τονίζοντας ότι τα Ναΰδρια δεν είναι ατομικης χρήσης αλλά ανήκουν στην Ιερά Μητρόπολη.

Την Παρασκευή το πρωί ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας  εξηγουσε στους πιστούς τη σημασία όσων τελουνται κατά την διάρκεια της Ακολουθίας των Εγκαινίων και ο ίδιος προσωπικά ετοίμαζε τα υλικά που απαιτουνται για την ετοιμασία και τον καθαγιασμό της νέας Αγίας Τραπέζης.

Οι πιστοί έλαβαν κομμάτια από κηρομαστίχη και από το κατασάρκιο ύφασμα της εγκαινιασθήσης Αγίας Τραπέζης και ανεχώρησαν μετά το κέρασμα που παρέθεσε η οικογένεια των κτιτόρων Θεοφίλου και Νομικης Παστρικου, στους οποίους ευχόμεθα «πάντα άξιοι».

Δ.Γ.Θ.