ΠΑΡΑΙΤΗΣΙΣ ΑΙΔΕΣΙΜΩΤΑΤΟΥ ΠΡΩΤΟΠΡΕΣΒΥΤΕΡΟΥ ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ ΗΛΙΟΥ

Με την υπ΄αριθ.10/8/2008 απόφαση του Μητροπολίτου μας εγένετο δεκτή η αίτηση παραιτήσεως εκ της ενεργού υπηρεσίας λόγω γήρατος του Αιδεσιμωτάτου Πρωτοπρεσβυτέρου Αιμιλιανού Ηλιού ο  οποίος επί 56 συναπτά έτη υπηρέτησε ευόρκως τον ιστορικό Ναό της Υπαπαντής του Κυρίου Πόθειας Καλύμνου.

Την Κυριακή 12 Οκτωβρίου ο Μητροπολίτης μας λειτούργησε στον Ιερό Ναό της Υπαπαντής όπου στο τέλος της Θείας Λειτουργίας και εν μέσω πυκνού εκκλησιάσματος ευχαρίστησε τον πολιό Γέροντα πατέρα Αιμιλιανό δια τα όσα σεμνά και ευάρεστα στο Θεό έπραξε υπέρ των ενοριτών του επί 56 συναπτά έτη.

Τόνισε μεταξύ άλλων ότι τοιούτος ιερεύς έπρεπε και ότι τίμησε το αξίωμα του λειτουργού γενόμενος κερί πού φώτιζε τα πνευματικά του παιδιά.

Τέλος παρέδωσε στον π.Αιμιλιανό την απόφαση της Ιεράς Μητροπόλεως διά της οποίας απολύεται εκ της ενεργού υπηρεσίας καθώς και αναμνηστική πλακέτα και του ευχήθη τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής του να είναι ανώδυνα, υγειινά και μεστά παντός αγαθού.

Τέλος παρουσίασε τον νέον εφημέριον του Ιερού ιστορικού Ναού της Υπαπαντής Πόθειας Καλύμνου, τον πατέρα Χαράλαμπον Λεβεντάκην, νέον κληρικόν, σεμνόν και ιεροπρεπή και του ευχήθηκε να συνεχίση το πνευματικό έργο και την διακονίαν του πατρός Αιμιλιανού στο γεώργιο της Ενορίας της Υπαπαντής, τονίσας οτι ο π.Αιμιλιανός του παρέδωσε σήμερα μία Ενορία που το πλήρωμά της είναι κοντά στην Εκκλησία, κοντά στον εφημέριό της.

Εκ μέρους του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου και των ευσεβών ενοριτών ωμίλησε ο εκπαιδευτικός κ.Εμμανουήλ Γιαμαίος, πρωτοψάλτης, ο οποίος επί 30 έψαλε στο αναλόγιον της Υπαπαντής και είχε αγαστή συνεργασία μετά του π.Αιμιλιανού προς δόξαν του Αγίου Θεού και πνευματικην οικοδομήν της Ενορίας.

Τέλος, ο πατήρ Αιμιλιανός, ο οποίος ήταν λίαν συγκεκινημένος, ευχαρίστησε τους ενορίτας για την αγάπην τους προς το πρόσωπόν του, που επέδειξαν επί 56 χρόνια, καθως και τον Μητροπολίτη μας για την αγάπη του προς το πρόσωπό του.

Εκ μέρους του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου και των ενοριτών προσεφέρθη η εικόνα της Παναγίας στον π.Αιμιλιανό καθως και λουλούδια αγάπης, τιμης και σεβασμου, η δε συγκίνησις ητο εκδηλος στα μάτια και τα πρόσωπα του πυκνου εκκλησιάσματος.

Τα ετη οσα πλειστα, υγιεινα και σωτήρια.

Το Εκκλησιαστικο Συμβούλιο στο πνευματικο κέντρο της Ενορίας δεξιώθηκε τον Μητροπολίτη, τους Ιερείς και τους Ενορίτες προς τιμην του πατρος Αιμιλιανού και προσέφερε τον πατροπαράδοτον καφε και διάφορα κεράσματα.