• Ο Σεβ.Μητροπολίτης Λέρου, Καλύμνου καί Αστυπαλαίας κ.κ.Παΐσιος μετά του Δημάρχου των Καλυμνίων κ.Γ.Ρούσσου καί μελών του Δημοτικού Συμβουλίου, συνοδευόμενος υπό του πρωτ. Αμφιλοχίου Σακαρέλου καί του εντιμοτάτου πρωτοψάλτου του καθεδρικού Ι.Ναού Κεχαριτωμένης Χώρας Καλύμνου κ.Γ.Χατζηθεοδώρου, μετέβη προς επίσκεψιν των ομογενών Καλυμνίων εις Σύδνεϋ καί Ντάργουϊν Αυστραλίας, την περίοδο 30 Μαΐου έως 12 Ιουνίου.
  • Η φιλοξενία υπήρξε αβραμιαία εκ μέρους του Αρχιεπισκόπου Αυστραλίας κ.κ.Στυλιανού, των Αρχών καί των ομογενών συμπατριωτών μας.
  • Το πρόγραμμα ήταν ιδιαίτερα πλούσιο καί ενδιαφέρον με επισκέψεις σε φιλανθρωπικά Ιδρύματα της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας, Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, Συλλόγους, κλπ.
  • Ο Σεβασμιώτατος συναντήθηκε με τον Αντιπρόεδρο καί μέλη του Συλλόγου Λερίων, αλλά καί πολλούς αποδοίμους Λεριούς καί ετέλεσε μάλιστα την Βάπτιση της εγγονής του κ.Δ.Παυλή εις τον Ι.Ναόν Αποστόλων εις Σύδνεϋ καί ευχήθη στους Λεριούς εκεί πάσα παρά Κυρίου ευλογία.
  • Κατά την επίσκεψη εις Σύδνεϋ, κατόπιν αδείας του Αρχιεπισκόπου Αυστραλίας κ.κ.Στυλιανού, ετέλεσε Θεία Λειτουργία την Κυριακή 3 Ιουνίου εις τον Ι.Ναό Αγίου Σπυρίδωνος καί την Κυριακή 10 Ιουνίου εις τον Ι.Ναό Αγίου Νικολάου Ντάργουϊν Αυστραλίας παρουσία πολυπληθούς εκκλησιάσματος, ενώ ετέλεσε καί Τρισάγια υπέρ πάντων των αναπαυομένων Καλυμνίων, Λερίων καί Δωδεκανησίων εις τα Κοιμητήρια του Σύδνεϋ καί Ντάργουϊν.
  • Ευχαριστίες οφείλει εις τον άγιον Αυστραλίας ο οποίος τον εδέχθη αδελφικώς καί παρέθεσε γεύμα προς τιμήν του εις το οποίο παρεκάθησε καί αντιπροσωπεία Καλυμνίων υπό του Δημάρχου κ.Γ.Ρούσσου.
  • Παρέστη επίσης εις την ετήσια γιορτή της Ελληνικής Κοινότητος του Ντάργουϊν καί απηύθυνε χαιρετισμόν.
  • Επεσκέφθη το Πανεπιστήμιο του Ντάργουϊν, παρακολούθησε μάθημα στην ελληνική υπό τον καθηγητή παν/μίου κ.Γ.Φραζή καί έγινε δεκτός από τον Κοσμήτωρα του Παν/μίου.
  • Η αντιπροσωπεία του Δήμου Καλυμνίων επεσκέφθη τον Δήμαρχο της πόλεως Ροκντέϊλ ο οποίος σε μία σεμνή τελετή ετίμησε τον Σεβασμιώτατο καί τον Δήμαρχο Καλυμνίων. Παρέθεσε δε προς τιμήν της αντιπροσωπείας δεξίωση εις το Δημοτικό Μέγαρο. Δεξιώσεις επίσης παρέθεσαν οι Σύλλογοι Καλυμνίων Σύδνεϋ καί Ντάργουϊν, η Πρωθυπουργός του Ντάργουϊν καί η Δήμαρχος του Ντάργουϊν.
  • Τέλος ο Μητροπολίτης προσκληθείς επεσκέφθη οικίας τῶν αποδοίμων συμπατριωτών μας καί ευχήθη καταλλήλως.