ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΤΑΡΤΗ - Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Το πρωί της Μεγάλης Τετάρτης ο Μητροπολίτης εχοροστάτησε στήν Προηγιασμένη στον Ι.Ναό Αγίου Φανουρίου Ξηροκάμπου Λέρου, παρουσία πυκνού εκκλησιάσματος, όπου και ομίλησε καταλλήλως.

Το εσπέρας της Μεγάλης Τετάρτης ετέλεσε το Μυστήριο του Ι.Ευχελαίου στον Ι.Ναό Αγίου Νικολάου Λακκίου Λέρου.

Εντυπωσιακή ήταν η προσέλευση του κόσμου, μικρών και μεγάλων, οι οποίοι παρηκολούθησαν το Aγιο Μυστήριο και στο τέλος εχρήσθησαν από τον Μητροπολίτη και τον εφημέριο του Ι.Ναού π.Εμμανουήλ Οθίτη.

Βάσει του προγράμματος ο Μητροπολίτης ετέλεσε την Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία παρουσία πυκνού εκκλησιάσματος.

Ενθαρρυντική ήταν η παρουσία του κόσμου, συμμετέχοντας στα Aγια Πάθη του Κυρίου μας. Μας δίδει δε την ευκαιρία να πούμε ότι ο λαός, παρά τις δυσκολίες και τις διάφορες θεωρίες που ακούει, παραμένει πιστός στην Εκκλησία, στις παραδόσεις, τα ήθη και τα έθιμα.

Με ευλάβεια όλο το εκκλησίασμα έγινε μέτοχος της Θ.Ευχαριστίας.

Το βράδι της Μ.Τετάρτης ο Μητροπολίτης ανεχώρησε δια Κάλυμνον.

Την Μεγάλη Τετάρτη το πρωί γίνεται η Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία και το απόγευμα ή το βράδυ γίνεται το Μυστήριο του Αγίου Ευχελαίου, όπου ο παπάς διαβάζει επτά Ευαγγέλια κι επτά ευχές για να ευλογήσει λάδι που το χρησιμοποιούμε για τη θεραπεία ψυχικών και σωματικών ασθενειών. Μετά την ακολουθία του Ευχελαίου ο ιερέας σταυρώνει τους πιστούς με λάδι στο μέτωπο, τα μάγουλα, το πρόσωπο και τα χέρια.

Επιμέλεια:  Γ.Ι.Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως