ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ - "ΔΕΥΤΕ ΛΑΒΕΤΕ ΦΩΣ" - Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ

Βάσει του εκδοθέντος προγράμματος, το Μ.Σάββατο το πρωι ετελέσθη Μέγας Εσπερινός και Θ.Λειτουργία του Μ.Βασιλείου.

Στις 11π.μ. με σκάφος ο αρχιμ.Στέφανος Κατές μετέβη στο Φαρμακονήσι, όπου ετέλεσε την Ακολουθία της Αναστάσεως στους στρατευμένους μας, που φυλάττουν μέρα νύχτα τα σύνορά μας.

Ακολούθως, στις 5 το απόγευμα και στις 8 το βράδι ετελέσθη η Ακολουθία της Αναστάσεως στα Δημόσια Ιδρύματα της Λέρου (Κρατικό Θεραπευτήριο) και στο 588ΤΕ αντίστοιχα.

Στις 10:30 μ.μ. με ευθύνη του Δήμου Λέρου και σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη αφίχθη στο Νησί μας το Aγιο Φως στον αερολιμένα της Λέρου, με ελικόπτερο της Πολεμικής μας Αεροπορίας. Εν συνεχεία με σκάφη του Λεριακού Ομίλου Σκαφών μετεφέρθη στον λιμένα του Λακκίου.

Αφού το παρέλαβε ο Δήμαρχος Λέρου κ.Τιμόθεος Κωττάκης, συνοδευόμενος από τον βουλευτή Δωδεκανήσου κ.Αν.Καραμάριο και την Έπαρχο Καλύμνου κ.Χρ.Σιφουνιού, το παρέδωσε στον Μητροπολίτη μας κ.κ.Παίσιο όπου το διένειμε στις αντιπροσωπείες των Ενοριών, αλλά και σε όλο τον κόσμο.

Κατόπιν με πομπή μετέβη ο κόσμος και οι Αρχές στον Ι.Ναό Αγίου Νικολάου, όπου ο Μητροπολίτης ετέλεσε την Ακολουθία της Αναστάσεως.

Το πρωί γίνεται η Λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου, είναι η προαναγγελία του μεγάλου γεγονότος και το βράδυ γίνεται η Ακολουθία της Αναστάσεως. Λίγο πριν τα μεσάνυχτα, όλα τα φώτα της εκκλησίας σβήνουν και πέφτει παντού σκοτάδι. Στις 12 το βράδυ, ο ιερέας ψάλλει το "Δεύτε λάβετε φως" και βγαίνει με τη λαμπάδα του αναμμένη μέσα από την Ωραία Πύλη και δίνει φως στους εκκλησιαζόμενους.

Στη συνέχεια οι πιστοί βγαίνουν έξω από την εκκλησία, όπου ο παπάς διαβάζει το Ευαγγέλιο της Αναστάσεως και μόλις τελειώσει ψάλλει το "Χριστός Ανέστη..." Αμέσως μετά αρχίζουν να πέφτουν πυροτεχνήματα και βεγγαλικά. Μετά την Ανάσταση, οι πιστοί μεταφέρουν στο σπίτι τους το Αγιο Φως. Στην είσοδο του σπιτιού τους, κάνουν, με τον καπνό της λαμπάδας, το σχήμα του σταυρού.

Μετά ανάβουν το καντήλι και προσπαθούν να το κρατήσουν τουλάχιστον τρεις με σαράντα ημέρες. Στη συνέχεια κάθονται στο Πασχαλινό τραπέζι για να φάνε την πατροπαράδοτη μαγειρίτσα (σούπα από αρνίσια ή βοδινά εντόσθια). Τσουγκρίζουν κόκκινα αυγά και τρώνε κουλούρια και τσουρέκια. Για να φτιάξουν τις λαμπρόπιτες, βάζουν ζυμάρι μέσα σε στρογγυλό ταψί, και φτιάχνουν κάτι σαν πηγάδι μέσα στη μέση της ζύμης, το γεμίζουν με γέμιση από τυρί και αυγά και τις αλείφουν με αυγό πριν τις ψήσουν.

Η Ανάσταση του Χριστού είναι και για το λαό σύνθημα αγάπης, το οποίο εκδηλώνεται με τον αμοιβαίο ασπασμό των εκκλησιαζόμενων. Σε μερικούς μάλιστα τόπους το "φίλημα της αγάπης" είτε κατά την νύκτα της Ανάστασης είτε κατόπιν στη Δεύτερη Ανάσταση (τη λεγόμενη και Αγάπη) γίνεται με αρκετή ιεροπρέπεια στην Εκκλησία.

Επιμέλεια-Φωτογραφίες: Γ.Ι.Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως