Την Κυριακή 31 Μαρτίου, με κατάνυξη, εορτάσθηκε η Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως σε όλες τις ενορίες της Ιεράς μας Μητροπόλεως.

Ο Μητροπολίτης μας κ.κ. Παΐσιος, την πρωΐαν της Κυριακής στον ιστορικό Ιερό Ναό του Τιμίου Σταυρού Πλατάνου Λέρου, τέλεσε Αρχιερατική Θεία Λειτουργία, συμπαραστατούμενος υπό του πατρός Νικολάου Ταχλιαμπούρη, παρουσία του Επάρχου, του Δημάρχου Λέρου, και πυκνού εκκλησιάσματος.

Τον θείο λόγο κήρυξε ο Μητροπολίτης αναφερθής «στην πίστη προς τον Τίμιο και Ζωοποιό Σταυρό, ο οποίος παρέχει στους πιστούς της κάθε εποχής εκείνη την κραταιή δύναμη ενάντια στον Διάβολο και την νίκη κατά της θεοστυγούς αμαρτίας».

Στο τέλος έγινε η έξοδος του Τιμίου Σταυρού, ο οποίος Τίμιος Σταυρός ήταν ευπρεπισμένος με άνθη εντός δίσκου, κατά την τάξιν του τυπικού της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας.

Μετά το πέρας ο Μητροπολίτης μοίρασε «τα Λέρικα ματσάκια», κατά το έθος.

ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΕΞΟΔΟΥ ΤΟΥ ΤΙΜΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΑΥΡΟΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΩΣ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΣΩΤΗΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥ ΛΕΡΟΥ

Επιμέλεια-φωτογραφίες-βίντεο:  Γεώργιος Ι.Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως

Φωτογραφίες:  Γιώργος Γαμπιέρης