Με κατάνυξη εορτάστηκε η Εορτή της Αποδόσεως του Αγίου Πάσχα στην Μητρόπολή μας.

Ο Μητροπολίτης μας κ. Παΐσιος το εσπέρας της Τρίτης 4 Ιουνίου 2019, τέλεσε ιερά αγρυπνία στον Παλαιοχριστιανικό Ναό «Χριστός της Ιερουσαλήμ» στην Κάλυμνο, συμπαραστατούμενος υπό των ιερέων πρωτοπρεσβυτέρου Αμφιλοχίου Σακαλλέρου Αρχιερατικού Επιτρόπου, π. Αποστόλου Χατζηνικολάου και π. Μιχαήλ Μπουλαφέντη.

Στο Ψαλτήρι ήταν οι πατέρες Κων/νος Σμαλιός και Ισίδωρος Γλυνάτσης και οι καλλίφωνοι ιεροψάλται κ.κ. Χαράλαμπος Ζαχαρίου και Δημήτριος Ζαχαρόπουλος.

Η συμμετοχή των πιστών ήταν μεγάλη, αλλά και το μεράκι των ιεροψαλτών που απέδωσαν τους πασχάλιους ύμνους, έδωσαν έναν τόνο εξόχως πανηγυρικό και η βραδιά έκλεισε με την ευχή να βρεθούν όλοι μαζί και του χρόνου για να εορτάσουν το γεγονός της απόδοσης.

Επιμέλεια:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματέας Ιεράς Μητροπόλεως

Φωτογραφίες: π. Κων/νος Σμαλιός