ΕΟΡΤΗ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ ΖΩΟΔΟΧΟΥ ΠΗΓΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Ο Μητροπολίτης μας το εσπέρας της 22ας Απριλίου αφίχθη από τη Λέρο, όπου και πέρασε το τριήμερο της Αναστάσεως. Το εσπέρας της Τετάρτης εχοροστάτησε στον πανηγυρικό Εσπερινό στον εορτάζοντα Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Καντουνίου Καλύμνου παρουσία πολυπληθους εκκλησιάσματος. Στο τέλος ομίλησε δια τους αγωνας του Αγίου υπέρ της Πίστεως στον Εσταυρωμένο και Αναστάντα Ιησουν με τελικό σκοπό να χύση το αιμα του για του Χριστου την πίστη την αγία αψηφωντας και αυτόν τουτον τον θάνατον.

Κατά το έθος ο Προϊστάμενος του Ιερου Ναου και το Εκκλησιαστικό Συμβούλιο μετά το πέρας του Εσπερινου έδωσσαν πανηγυρικόν τόνον της εορτης δια παραδοσιακων οργάνων και τοπικων χορων. Προσέφεραν δε σε όλο το εκκλησίασμα το εύγευστο σουβλάκι, προσφορά του Ναου. Συγκινητική ηταν η παρουσία του κόσμου, αλλά και η συμμετοχή του στο τραπέζι της αγάπης φέροντας στη μνήμη εκείνους τους ωραίους χρόνους των πρώτων Χριστιανων, οι οποιοι γύρω από τον τάφο του Αγίου Μάρτυρος έψαλλαν και τραγουδουσαν τα της ζωης του Αγίου.

Την πρωίαν ετελέσθη Αρχιερατική Θεία Λειτουργία, ευλογήθη η Αρτοκλασία και στο τέλος ο Μητροπολίτης ευχήθη στο εκκλησίασμα όπως η χάρη της Αναστάσεως δια πρεσβειων του Μεγαλομάρτυρος Αγίου Γεωργίου φωτίζει πάντας.

Τέλος ο Μητροπολίτης τέλεσε την Δοξολογία στο Στρατόπεδο του πεζικου στην περιοχή Δάμου Καλύμνου, όπου απεδόθησαν τιμές από τον Διοικητήν του Συντάγματος Συνταγματάρχην κ. Βασίλειον Ζορμπάν, τον Διοικητήν του Στρατοπέδου και τους αξιωματικούς και τους οπλίτας στον προστάτην Aγιον του Πεζικου της Πατρίδος μας, Aγιον Γεώργιον και ακολούθησε επιμνημόσυνος Δέησις υπέρ μακαρίας μνήμης και αιωνίου αναπαύσεως πάντων των υπέρ Πίστεως και Πατρίδος πεσόντων αξιωματικων, υπαξιωματικων και οπλιτων κατά τους αγωνας του έθνους. Ειδικότερη μνεία έγινε δια τους πεσόντας του 5/42 Συντάγματος Ευζώνων. Στη συνέχεια ο Διοικητής του Συντάγματος εδεξιώθη τον Μητροπολίτη και τους παρευρισκομένους σε κατάλληλον χωρον πέριξ του Στρατοπέδου.

Την Πέμπτη 23 Απριλίου 2009, το απόγευμα, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας ετέλεσε τον πανηγυρικό εσπερινό στον Ιερό Ναό Ζωδόχου Πηγης Τελένδου συμπαραστατούμενος υπό ιερέων και διακόνου. Πληθος πιστων παρευρέθη στην χαρμόσυνη πασχαλινή ακολουθία και ακολούθησε τη λιτάνευση της Εικόνος της Παναγίας στον χωρο πέριξ του Ναου και στο λιμάνι της νήσου. Ο Σεβ. Έκανε ολιγόλεπτο κήρυγμα, μοίρασε τον άρτο και ακολούθως παρεκάθησε σε δειπνο, το οποιο με πολλή αγάπη ετοίμασαν ενορίτισσες υπό την επίβλεψη του εφημερίου π. Θεοδώρου Τυρίκου.

Την κυριώνυμον ημέρα συνελειτούργησε με τον Θεοφιλέστατον Επίσκοπον Αλικαρνασσου κ. Εμμανουήλ στον εορτάζοντα Ιερό Ναό της Παναγίας Καλαμιωτίσσης Καλύμνου και εχειροτόνησε εις Διάκονον τον Κωνσταντίνον Σμαλιό, πτυχιουχο της Θεολογικης Σχολης του Πανεπιστημίου Αθηνων.

Ο Μητροπολίτης μας απευθυνόμενος προς τον χειροτονούμενον του υπενθύμισε ότι η Ιεροσύνη δεν είναι ένα απλό επάγγελμα αλλά υπούργημα, είναι προσφορά και είναι κατά τον Aγιον Γρηγόριον τον Θεολόγον τέχνη τεχνων και επιστήμη επιστημων και τον εκάλεσεν αυτόν τον διακαή παιδιόθεν πόθον του να τον κάνει πράξη, για να φωτίζη πλέον τις ψυχές των πιστων προς δόξαν του Αγίου Θεου.

Ο Μητροπολίτης μας ευχαρίστησε τους γονεις του χειροτονηθέντος δια την προσφοράν τους στην Εκκλησία δύο τέκνων τους, έναν ιερομόναχο, τον π. Μακάριο και τον νυν χειροτονηθέντα, αλλά όχι μόνο τουτο, αλλά και οι ηθικές αξίες που ενεφύσησαν στην οικογένειά τους απετέλεσαν την παρουσία μιας εναρέτου και ευλογημένης οικογενείας μέσα στην Καλυμνιακή κοινωνία. Επίσης συνεχάρη και τη σύζυγο του χειροτονηθέντος δια την συγκατάθεσή της ο σύζυγός της να εισέλθη στα τάξεις του ιερου κλήρου και να υπηρετήση τον ευγενη και φιλόθρησκο Καλυμνιακό λαό.

Την μεσημβρίαν ο Ιερολογιώτατος Διάκονος π. Κωνσταντίνος Σμαλιός παρέθεσε στον Μητροπολίτη μας, στον Θεοφιλέστατο, στους κληρικούς, τους γονεις και συγγενεις του γευμα σε εσιτιατόριο του νησιου, όπου και πάντες ευχήθηκαν όπως φανη άξιος της ιερας αποστολης του.

Δ.Γ.Θ.