ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΟΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ 2020

Την Δευτέρα 27 Ιουλίου, μνήμη του Αγίου Μεγαλομάρτυρος και Ιαματικού Παντελεήμονος, πανηγυρίζει η ομώνυμη Ιερά Μονή στην Κάλυμνο, σύμφωνα με το κάτωθι πρόγραμμα:

Κυριακή 26 Ιουλίου, ώρα 8:00΄ μ.μ.:   Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός μετ’ αρτοκλασίας, χοροστατούντος του Σεβ. Μητροπολίτου μας κ.κ Παϊσίου.

Στην συνέχεια και περί ώρα 11η νυχτερινή θα επακολουθήσει Ιερά Αγρυπνία, η οποία θα διαρκέσει ως τις 2:00΄ π.μ.

Δευτέρα 27 Ιουλίου 2020:  Όρθρος και Πανηγυρική Θεία Λειτουργία, ιερουργούντος του Σεβ. Μητροπολίτου μας κ.κ. Παϊσίου.

Οι Ακολουθίες θα προβληθούν μέσω του καναλιού μας στο youtube για τους αποδήμους αδελφούς και όσους είναι μακράν.

Θα τηρηθούν τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας για την προστασία της δημόσιας υγείας.

Εκ της Ιεράς Μητροπόλεως

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΕΝ ΛΕΡΩ

Το Σάββατο 25 Ιουλίου, παραμονή της εορτής της Αγίας Παρασκευής, και ώρα 7:00΄ το απόγευμα, θα τελεσθεί Μέγας Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός μετ’ Αρτοκλασίας, στην ομώνυμη Εκκλησία, στον Πλάτανο.

Μετά το πέρας του Εσπερινού, θα τελεσθεί Ιερά Παράκληση και η Ακολουθία του Αγιασμού.

Την επομένη το πρωΐ, Κυριακή 26 Ιουλίου και ώρα 7:00΄-10:00΄ π.μ., θα τελεσθεί Αρχιερατικό Συλλείτουργο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΟΣ ΕΝ ΛΕΡΩ

Την Κυριακή 26 Ιουλίου, παραμονή της εορτής του Αγίου Παντελεήμονος, και ώρα 7:00΄ το απόγευμα, θα τελεσθεί Μέγας Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός μετ’ Αρτοκλασίας, στην ομώνυμη Εκκλησία στον Πλάτανο (Παλιασκλούπη).

Την επομένη το πρωΐ, Δευτέρα 27 Ιουλίου και ώρα 7:00΄-10:00΄ π.μ., θα τελεσθεί Αρχιερατική Θεία Λειτουργία.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΟΣΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ ΕΝ ΛΕΡΩ

Την Δευτέρα 27 Ιουλίου και ώρα 7:00΄ το απόγευμα, παραμονή της εορτής της Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου, θα τελεσθεί Μέγας Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός μετ’ Αρτοκλασίας, στον ομώνυμο Ενοριακό Ιερό Ναό, στην περιοχή Δρυμώνας. Μετά το πέρας του Εσπερινού, θα τελεσθεί Ιερά Παράκληση.

Την επομένη το πρωΐ, Τρίτη 28 Ιουλίου και ώρα 7:00΄-10:00΄ π.μ., θα τελεσθεί Αρχιερατικό Συλλείτουργο.