ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ

ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΣ ΛΕΡΟΥ ΚΑΛΥΜΝΟΥ ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑΣ

ΠΡΑΞΙΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΣ ΚΛΗΡΙΚΩΝ  1153 / 07 / 18-8-2020

Ἡμεῖς ὁ Μητροπολίτης Λέρου Καλύμνου καί Ἀστυπαλαίας Παΐσιος,

ἔχοντες ὑπ’ ὅψιν τάς ἀνάγκας τῆς καθ’ ἡμᾶς Ἱερᾶς Μητροπόλεως, ἐν τῇ νήσῳ Καλύμνῳ,

Μ ε τ α θ έ τ ο μ ε ν

ἀπό 1ης Σεπτεμβρίου 2020 τούς κάτωθι κληρικούς:

Α) τόν πρεσβύτερον Παντελεήμονα Κροῦσκον, ἐκ τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίου Στεφάνου, εἰς τόν Ἱερόν Ναόν Εὐαγγελιστρίας, καί ἀναθέτομεν αὐτῷ τήν προεδρείαν τοῦ Ἐκκλησιαστικοῦ Συμβουλίου.

Β) τόν πρεσβύτερον Ἠλίαν Μουζουράκην, ἐκ τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Εὐαγγελιστρίας, εἰς τόν Ἱερόν Ναόν Ἀναστάσεως, καί ἀναθέτομεν αὐτῷ τήν προεδρείαν τοῦ Ἐκκλησιαστικοῦ Συμβουλίου.

Γ)  τόν πρεσβύτερον Ἐμμανουήλ Ὀθίτην ἐκ τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἀναστάσεως, εἰς τόν Ἱερόν Ναόν Εὐαγγελιστρίας, ὡς Β΄ ἐφημέριον, ὅστις θά ἐξυπηρετῇ προσωρινῶς καί τάς ἀνάγκας τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίας Ἄννης τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Ρότσου, ὡς καί τοῦ κοιμητηρίου Παναγίας Λιμνιωτίσσης.

Δ) τόν πρεσβύτερον Ραφαήλ Ρούφαν, ἐκ τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ζωοδόχου Πηγῆς νήσου Τελένδου, εἰς τόν Ἱερόν Ναόν Ἁγίου Στεφάνου, ὡς Β΄ ἐφημέριον, ὅστις θά ἐξυπηρετῇ προσωρινῶς καί τάς ἀνάγκας τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Ἁγίων Πάντων.

Ε) τόν πρεσβύτερον Γεώργιον Θεοδωρίδην, ἐκ τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ζωοδόχου Πηγῆς νήσου Τελένδου, εἰς τόν Ἱερόν Ναόν Κοιμήσεως Θεοτόκου Βοθύνων Καλύμνου, ὡς Β΄ ἐφημέριον.

ΣΤ)  εἰς τόν πρεσβύτερον Σάββαν Μουζουράκην ἀναθέτομεν τήν προεδρείαν τοῦ Ἐκκλησιαστικοῦ Συμβουλίου τοῦ ἐνοριακοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίου Στεφάνου.

Ἐφ’ ὧ συνετάγη ἡ παρούσα καί ὑπογράφεται ὡς ἕπεται.

Ἐν Καλύμνῳ τῇ 18ῃ Αὐγούστου 2020

+Ὁ Μητροπολίτης Λέρου, Καλύμνου & Ἀστυπαλαίας Παΐσιος