Την Κυριακή 1η Νοεμβρίου, στον ενοριακό Ιερό Ναό του Σωτήρος Χριστού Λέρου, ο πρωτοπρεσβύτερος Νικόδημος Φωκάς, εφημέριος του Ναού, συμπαραστατούμενος υπό του νέου ιεροδιακόνου π. Γεωργίου Γαμπιέρη, μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, τέλεσε Αγιασμό για την πρώτη του μηνός.

Ο π. Νικόδημος απευθυνόμενος στο εκκλησίασμα ομίλησε με συγκίνηση για το νέο ιεροδιάκονο Γεώργιο, λέγοντας ότι «η επιθυμία μου έγινε πραγματικότητα, όταν από μικρό παιδί διακονούσες αυτή την εκκλησία, και τώρα να σε βλέπω ιεροδιάκονο και αργότερα πρεσβύτερο… και να θυμάσαι πάντα όταν μπαίνεις στο ναό να λες ότι είναι η πρώτη Θεία Λειτουργία και όταν βγαίνεις η τελευταία σου, για να θυμάσαι πάντα τον θάνατο όπου συμβολίζει την Ανάσταση του Κυρίου».

Επιμέλεια:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματέας Ιεράς Μητροπόλεως

Φωτογραφίες:  Θεολόγος Λυράς