Εκ της Ιεράς Μητροπόλεως ανακοινώνεται ότι Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ.κ.Παΐσιος, την πρωΐαν της Πέμπτης 10 Δεκεμβρίου, στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Χαλής Καλύμνου, θα χοροστατήσει κατά την Θεία Λειτουργία και θα ευλογήσει την αρτοκλασία.

Θα λειτουργήσει ο Ιερέας π. Νικόλαος Καζαβούλης, θα ψάλλει ο Ιεροψάλτης Θέμελης Γάργαλης και θα παρίσταται ο Επίτροπος-Νεωκόρος Νικόλαος Πατέρας

Ο Όρθρος και η Θεία Λειτουργία θα τελεστούν κεκλεισμένων των θυρών, σύμφωνα με το Νόμο.

Παρακαλούνται οι ιδιοκτήτες του κτήματος της Χαλής όπως δώσουν εντολή στον φύλακα να ανοίξει την μπάρα προς προσπέλαση του Μητροπολίτου και της συνοδείας Αυτού, προκειμένου να λειτουργήσει ο Ναός του Αγίου Νικολάου Χαλής, ο οποίος ανήκει εκκλησιαστικώς στην Ιερά Μητρόπολη.

Ο Μητροπολίτης μετά της συνοδείας του θα μεταφέρουν την Εικόνα του Αγίου Νικολάου, η οποία ως γνωστόν φυλάσσεται στην οικία του ναυτικού ο οποίος την ανέσυρε από την θάλασσα το 1930 και ο οποίος με άδεια του Δήμου έκτισε το Ναῢδριο του Αγίου Νικολάου Χαλής.

Εκ της Ιεράς Μητροπόλεως