Από την Ακολουθία του Επιταφίου Θρήνου και την περιφορά του Επιταφίου στον Ι. Μητροπολιτικό Ναό Σωτήρος Χριστού Καλύμνου.

Με ανοιχτές  τις εκκλησίες στην Κάλυμνο, όπως σε όλη τη Χώρα,  αλλά και με αυστηρούς περιορισμούς εξαιτίας της πανδημίας, η κορύφωση του Θείου Δράματος σήμερα Μεγάλη Παρασκευή 30 Απριλίου 2021 με την ακολουθία του επιταφίου θρήνου και την περιφορά των Επιταφίων.

Ο φακός του kalymnos-news.gr και ο Μάμας Χαραμαντάς βρέθηκε στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Σωτήρος Χριστού, σήμερα βράδυ, όπου χοροστάτησε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης κκ Παΐσιος και κατέγραψε εικόνες από τον εξωτερικό χώρο και ένα ολιγόλεπτο video από την περιφορά του Επιταφίου που έγινε στον προαύλιο χώρο, χωρίς να ακολουθεί πομπή πιστών.