Εκοιμήθη εν Κυρίω οσιακώς  ο Αρχιμανδρίτης και πνευματικός της Ιεράς Μονής Αγίων Πάντων Καλύμνου, ιερομόναχος Αυγουστίνος Κουτσονικόλας.

Ο αείμνηστος π. Αυγουστίνος, ευόρκως, θεοπρεπώς, και εναρέτως διηκόνησε την Ιερά Μονήν επί πεντήκοντα και πλέον έτη. Άφησε δε μνεία αγαθή εις τον ευσεβή Καλυμνιακό Λαό και ουχί μόνον.  Πολλές ψυχές κάτω από το ιερό επιτραχήλιο του, εύρον ηρεμία και γαλήνη πνευματική.

Πάντοτε έλεγε πλήρης χαράς: «ο Θεός συγχωρήσε πάντας υμάς αδελφοί και αδελφές».

Στήριξε δε εν παντί την αγίαν μονήν των Αγίων Πάντων Καλύμνου, προς δόξαν Θεού και μαρτυρία Ιησού Χριστού.

Ο Αναστάς Κύριος, δια πρεσβειών του Αγίου Σάββα του εν Καλύμνω, τον οποίον ηγάπησε εκ βάθους καρδίας και διηκόνησε μετά της αληθούς πίστεως, ας αναπαύσει την ψυχή του «εν χώρα ζώντων εν σκηναίς δικαίων ένθα λάμπει το φως της Τρισηλίου Θεότητος».

Η Ηγουμένη της Ιεράς Μονής Αγίων Πάντων, οι αδελφές, ο ιερός κλήρος της Καλύμνου και ο ευσεβής λαός, ψάλλουν  εις τον πνευματικό πατέρα τους Αυγουστίνον  Ιερομόναχον μετά του ψαλμωδού «Μακαρία η οδός η πορεύει σήμερον οτι ητοιμάσθη σοι τόπος αναπαύσεως».

Η εξόδιος ακολουθία  θα ψαλλεί αύριο Πέμπτη 4 Νοεμβρίου και ώρα 2:00΄μ.μ., στον ιερό ναό Οσίου Σάββα του εν Καλύμνω.

Το ιερό σκήνωμά του θα εκτίθεται σε προσκύνημα στον ιερό Ναό του Αγίου Σάββα όλη τη νύκτα.

Την πρωΐαν δε και περι ωρα 7 εως 10 θα τελεστεί Αρχιερατική Θεία Λειτουργία.

Ο καλός μας Θεός ας τον αναπαύσει εν σκηναίς Αγίων και Δικαίων!

Αιωνία η μνήμη! Καλή Ανάσταση!