Η ΑΓΙΑΣΤΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΙΑ ΘΕΟΦΑΝΕΙΑ (2022)

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Παΐσιος, σύμφωνα με το έθιμο, μαζί με τους συνεργάτες του, όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος έφτιαξε την «αγιαστούρα», που μ’ αυτή θα τελέσει τον Αγιασμό την ημέρα των Αγίων Θεοφανείων.

Η «αγιαστούρα» φτιάχνεται από διάφορα μυρωδάτα άνθη της εποχής (κρινάκια, κλπ) και χρησιμοποιείται την ημέρα των Αγίων Θεοφανείων για να ραντίσει ο Μητροπολίτης με Αγιασμό τους πιστούς.

φωτογραφίες: Κλεάνθης Μαρτίνος

Στον Καθεδρικό Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου Λέρου, ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Στρατονικείας κ.Στέφανος, την Τετάρτη 5-1-2021, παραμονή των Αγίων Θεοφανείων, τέλεσε την Ακολουθία του Εσπερινού των Θεοφανείων, την Θεία Λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου και την Ακολουθία του Μικρού Αγιασμού, συμπαραστατουμένου υπό του εφημερίου π. Δαμασκηνού Παλαπουγιούκ.

ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΜΑΣ ΑΓΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ

«Ο μήνας έχει σήμερον πέντε Ιανουαρίου, κι όλοι μας εορτάζουμε τα Φώτα του Κυρίου.

Κι όλοι οι παπάδες περπατούν με το σταυρό στο χέρι, και μπαίνουν μες στα σπίτια μας και λεν τον Ιορδάνη…..»

Από την Ενορία της Παναγίας Κεχαριτωμένης Χώρας Καλύμνου, με τον εφημέριο π. Αμφιλόχιο Σακαλλέρο

Από την Ενορία του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Καλύμνου, με τον εφημέριο π. Νικόλαο Καζαβούλη

Επιμέλεια:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως