Με λαμπρότητα και φέτος εορτάσθηκε η μνήμη της Αγίας Κυριακής στα νησιά της Μητροπόλεώς μας.

ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ.κ. Παΐσιος χοροστάτησε στην Θεία Λειτουργία επί τη μνήμη της Αγίας Κυριακής, στον εορτάζοντα ιερό ναό της Αγίας Κυριακής Καλύμνου της οικογενείας Βασιλείου Μουζουράκη.

ΣΤΗ ΛΕΡΟ

Λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών δεν κατέστη φέτος δυνατή η πρόσβαση στον εορτάζοντα ιερό ναό της Αγίας Κυριακής, που βρίσκεται στο ομώνυμο νησάκι απέναντι από το Παντέλι. Το απόγευμα της παραμονής, Τετάρτη 6 Ιουλίου 2022, ο Θεοφ. Επίσκοπος Στρατονικείας κ. Στέφανος, συμπαραστατούμενος υπό του Αρχιερατικού Επιτρόπου πρωτ. Νικοδήμου Φωκά, χοροστάτησε στον πανηγυρικό Αρχιερατικό Εσπερινό, μετ’ αρτοκλασίας, στο ιερό ναΰδριο της Αγίας Άννης στο Παντέλι, παρουσία αρκετών ευσεβών προσκυνητών. Στο ιερό αναλόγιο έψαλλαν ο ιερέας π. Γεώργιος Γαμπιέρης, ο κ. Ισίδωρος Λιβανός και η κα Δωροθέα Κυπριωτάκη.

Επιμέλεια:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματέας Ιεράς Μητροπόλεως