ΤΑ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑΝ ΤΗΝ ΛΕΡΟ

Την Κυριακή 10 Μαΐου επισκέφθηκαν το Νησί της Λέρου τα Κατηχητικά Σχολεία Καλύμνου, περίπου 180 παιδιά με τους γονείς και κηδεμόνες τους, συνοδευόμενα από τους Ιερείς των Ενοριών τους και τους Κατηχητάς.

Η Ενορία του Αγίου Νικολάου Λακκίου Λέρου φιλοξένησε τα παιδιά προσφέροντάς τους κρουασάν, νερό και χυμούς. Τα παιδιά των Κατηχητικών επισκέφθηκαν την περιοχή του Κουλουκίου στο Λακκί, όπου έπαιξαν το παιχνίδι του δάσους.

Κατόπιν επισκέφθηκαν το Δημοτικό Στάδιο Ξηροκάμπου, όπου και εκεί έπαιξαν διάφορα παιχνίδια.

Ομάδα κυρίων και δεσποινίδων από τα Κατηχητικά, επισκέφθηκαν το Γηροκομείο μας, το Νοσοκομείο, το Κ.Θ.Λέρου και το ΠΙΚΠΑ, την Ι.Μονή Παναγίας Κάστρου, ενώ το μεσημέρι ο Μητροπολίτης τους εδεξιώθη στην Μητρόπολη.

Το απόγευμα ανεχώρησαν δια Κάλυμνο.

Επιμέλεια: Γ.Ι.Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως