Η Ακολουθία του Ακαθίστου Ύμνου, την Παρασκευή 31/3/2023, ετελέσθη σε όλες τις Ενορίες της Ιεράς μας Μητροπόλεως, με την παρουσία πλήθους πιστών.

ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ.Παΐσιος, το απόγευμα της Παρασκευής (31-3-2023), χοροστάτησε στην ακολουθία του Ακαθίστου Ύμνου στο ιερό παρεκκλήσιο της Παναγίας των Βλαχερνών, στα γραφεία της Ιεράς Μητροπόλεως στην Κάλυμνο, συνεπικουρούμενος υπό του π. Μιχαήλ Μακαρούνα. Αργότερα, και περί ώρα 7:30΄μ.μ., χοροστάτησε στην ακολουθία του Ακαθίστου Ύμνου στον ιερό ναό του Αγίου Σάββα.

ΣΤΗ ΛΕΡΟ

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Στρατονικείας κ.Στέφανος, ετέλεσε την Ακολουθία του Ακαθίστου Ύμνου στον Ιερό Καθεδρικό Ναό του Αγίου Νικολάου Λέρου, συμπαραστατούμενος υπό του εφημερίου π. Δαμασκηνού Παλαπουγιούκ.

Ακολουθία Ακαθίστου Ύμνου στον Ιερό Ναό της Αγίας Μαρίνης Λέρου, υπό του π. Σωφρονίου Χατζηλάρη.