Το πρωί της Δευτέρας 15 Μαΐου 2023, στον Ιερό Ναό του Σωτήρος Χριστού στον Πλάτανο, οι τελειόφοιτοι των Λυκείων μας και υποψήφιοι για τις πανελλήνιες, καθηγητές, γονείς και κηδεμόνες, συμμετείχαν στην Αρχιερατική Θεία Λειτουργία που τέλεσε ο Σεβ. Μητροπολίτης μας κ. κ. Παΐσιος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιερατικό Επίτροπο και εφημέριο του Ιερού Ναού π.Νικόδημο Φωκά και τους ιερείς π.Σέργιο Γουρλά, π. Δαμασκηνό Παλαπουγιούκ, π. Νικόλαο Ταχλιαμπούρη, π. Γεώργιο Γαμπιέρη και π. Σεβαστιανό Καζηλιέρη.

Στο ιερό αναλόγιο έψαλλε ο κ. Ισίδωρος Λιβανός. Κατά την Θεία Λειτουργία παρέστη επίσης ο Δήμαρχος Μ. Κόλιας και αρκετοί πιστοί. Στην σύντομη ομιλία του ο Μητροπολίτης ευχήθηκε καλή επιτυχία στους μαθητές, τους συμβούλευσε να είναι συγκεντρωμένοι στα μαθήματά τους, να είναι οπλισμένοι με την χάρη του Θεού μας, και να είναι σίγουροι ότι θα πετύχουν. Αρκετοί ήταν οι μαθητές που μετέλαβαν των Αχράντων Μυστηρίων, ενώ μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ο κάθε μαθητής έλαβε το αναμνηστικό και την ευλογία από τον Μητροπολίτη μας. Στη συνέχεια ο Μητροπολίτης και το Εκκλησιαστικό Συμβούλιο του Ιερού Ναού, δεξιώθηκε όλους όσους προσήλθαν στο παρακείμενο Ενοριακό Κέντρο «Η Κιβωτός».

Επιμέλεια:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως