Την Κυριακή 23/7/2023, Κυριακή Ζ΄ Ματθαίου, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Παΐσιος, χοροστάτησε του Όρθρου και τέλεσε την Θεία Λειτουργία στον ενοριακό ιερό Ναό της Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου Λέρου.

Μετά του Μητροπολίτου συλλειτούργησαν ο εφημέριος του Ναού π. Γεώργιος Γαμπιέρης και ο εκ Λέρου καταγόμενος Ιεροδιάκονος Ιάκωβος Βαρκάδος εκ της Ιεράς Μητροπόλεως Ντένβερ Αμερικής.

Ο Μητροπολίτης έχρησε με Άγιο Μύρο τα καινά Ιερά Σκεύη του Ναού, τα οποία εδωρήθησαν υπό ευσεβών ενοριτών.

Ο Μητροπολίτης εκήρυξε τον θείο λόγο και συνεχάρη τον Εφημέριο, το εκκλησιαστικό συμβούλιο και τους ενορίτες για την ευπρέπεια του Ναού, καθώς και τους ιεροψάλτες που υπηρετούν με αγάπη το ιερό αναλόγιο του Ναού.

Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας υπό του εκκλησιαστικού συμβουλίου παρετέθη καφές στο πνευματικό κέντρο του Ναού.

Επιμέλεια:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως