Δευτέρα 1-7-2024:  Χοροστασία Όρθρου και Θείας Λειτουργίας στον Ι.Ν. Αγίων Αναργύρων, 7:30΄-9:30΄π.μ. Το απόγευμα, ώρα 5:00΄μ.μ.:  Χοροστασία στον εορτάζοντα Ι. Ν. Παναγίας Βλαχερνών στα Γραφεία της Ιεράς Μητροπόλεως Καλύμνου.

Τρίτη 2-7-2024: Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον εορτάζοντα Ι. Ναό και τέλεση Μνημοσύνου τετραετές του αειμνήστου Ιερομονάχου Θεοκλήτου Σμαλιού.

Τετάρτη 3-7-2024, το πρωΐ ώρα 10:30΄π.μ.: Επίσκεψη στην Ιερά Μονή των Αγίων Πάντων Καλύμνου. Δέηση προ του Ιερού  Λειψάνου του Οσίου Πατρός Ημών Σάββα και επίβλεψη των εργασιών στην Ιερά Μονή.

Πέμπτη 4-7-2024: Καθιερωμένη επίσκεψη του Μητροπολίτου στην Ιερά Μονή Ευαγγελιστρίας Άργους Καλύμνου, ώρα 5:00΄ μ.μ. και επίσκεψη στο Κάθισμα της Αγίας Παρασκευής.

Σάββατο 6-7-2024: Χοροστασία στον Εσπερινό του Ι. Ν. Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Καλύμνου, ώρα 6:00΄μ.μ.

Κυριακή 7-7-2024:  Χοροστασία Όρθρου και Θεία Λειτουργία στην Ιερά Μονή Αγίων Πάντων Καλύμνου.

Τρίτη 9-7-2024:  Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Ι. Ναό Αγίου Στεφάνου Καλύμνου, ώρα 7:30 π.μ.

Τετάρτη 10-7-2024:  ώρα 7:00΄μ.μ., Τέλεση Αγιασμού στην Σύναξη των Μαθητών στην Αγία Παρασκευή του Άργους Καλύμνου.

Παρασκευή 12-7-2024:  την πρωΐαν, Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Ι. Ναό Υπαπαντής Καλύμνου.

Σάββατο 13-7-2024:  το απόγευμα, Χοροστασία κατά τον Εσπερινό στον Ι. Μητροπολιτικό Ναό του Σωτήρος Χριστού Καλύμνου.

Κυριακή 14-7-2024:  την πρωΐαν, Χοροστασία και Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Ι. Ναό Υπαπαντής του Κυρίου Καλύμνου.

Κυριακή Μεσημβρία αναχώρηση Μητροπολίτου δια Λέρον.

Δευτέρα 15-7-2024:  Επίσκεψη στην Ι. Μονή Παναγίας του Κάστρου Λέρου και σύσκεψη για το πρόγραμμα της εορτής της Οσίας Μητρός ημών της Γαβριηλίας, της Ελεήμονος, Προστάτου και Εφόρου της Νήσου.

Τρίτη 16-7-2024:  Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός επί τη Εορτή της Αγίας Μεγαλομάρτυρος Μαρίνης και Λιτάνευση της Θαυματουργού Εικόνος.

Τετάρτη 17-7-2024, την πρωΐαν, Εορτή της Αγίας Μαρίνης – Αρχιερατική Χοροστασία και Θεία Λειτουργία.

Την Μεσημβρίαν ο Μητροπολίτης μετά του Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Στρατονικείας κ. Στεφάνου και του Ι. Κλήρου στον λιμένα της Αγίας Μαρίνης θα υποδεχθεί τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Ρόδου κ. Κύριλλο και την Ιερά Ακουλουθία Του.

Το απόγευμα της Τετάρτης 17-7-2024, βάσει του εορτίου προγράμματος και περί ώρα 18:30΄, θα χοροστατήσει στην Ιερά Παράκληση δια την Οσία Γαβριηλία, στην Ιερα Μονή της Παναγίας του Κάστρου Λέρου, ένθα τεθησαύρισται τα Τίμια Λείψανα και η Θαυματουργός Εικών της Οσίας και γενομένης λιτανείας θα κατέλθει μετά του Ιερού Κλήρου, εκ της Ιεράς Μονής, προκειμένου να τελεσθεί στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου η εορτή και πανηγύρεως της Οσίας.

Μέγας Πανηγυρικός πολυαρχιερατικός Εσπερινός και λιτάνευση της Αγίας Κάρας και της θαυματουργού Εικόνος της Οσίας. Ιερά Αγρυπνία 19:00-21:00 όπου θα χοροστατήσει στην Αγρυπνία 22:00 έως 01:00 πρωϊνής.

Την πρωΐαν της Πέμπτης 18-7-2024 θα λάβει μέρος μετά των λοιπών Αγίων Αρχιερέων στην  Πανηγυρική Θεία Λειτουργία.

Το Εσπέρας θα συμμετάσχει στην Ημερίδα, προς τιμήν της Αγίας στο Συνεδριακό Κέντρο της Ι. Μητροπόλεως.

Την πρωΐαν της Παρασκευής 19-7-2024, ώρα 7:30΄ έως 10:00΄π.μ., θα χοροστατήσει στην Ιερά Μονή Παναγίας του Κάστρου κατά την Θεία Λειτουργία, επί της επανόδου της Αγίας Εικόνος και των Ιερών Λειψάνων της Οσίας και την τοποθέτηση εντός του Θείου Τάφου της Οσίας Μητρός ημών Γαβριηλίας της Ελεήμονος και Ευφόρου της Νήσου.

Το Εσπέρας της Παρασκευής θα χοροστατήσει στον Πανηγυρικό Εσπερινό του Προφήτου Ηλιού, κάτωθι της Ι. Μονής του Κάστρου.

Το βράδι της Παρασκευής και περί ώρα 20:00΄, θα αναχωρήσει δια Κάλυμνο, προκειμένου το Σάββατο την 5ην πρωϊνήν να αναχωρήσει μετά του Αγίου Στρατονικείας κ. Στεφάνου δια Ρόδον, προκειμένου να παραλάβει  από την Αρχαιολογική Υπηρεσία Δωδεκανήσου, τις Εικόνες της Παναγίας της Πορταϊτίσσης και του Οσίου Πατρός Ημών Ανθίμου Αστυπαλαίας.

Την Δευτέρα 22-7-2024, το Εσπέρας με το πλοίο της Γραμμής «BLUΕ SΤAR PATMOS», θα μεταβεί στην Αστυπάλαια, ένθα και θα εγκαταστήσει τις Εικόνες στον θρόνο τους, μετά της δεούσης Εκκλησιαστικής Τάξεως.

Εκ της Ιεράς Μητροπόλεως