• Ο Μητροπολίτης δια προσκλήσεώς του εκάλεσε τους καθηγητές καί φοιτητές που παρεπιδημούν στην Κάλυμνο για το πρόγραμμα της Ελληνικής γλώσσας στο Παν/μιο του Ντάργουϊν Αυστραλίας. Με το πλοίο «Νήσος Κάλυμνος» έφθασαν στο λιμάνι του Λακκιού το πρωί της 20ής Ιουλίου. Οι προσκεκλημένοι της Ι.Μητροπόλεως μετέβησαν στην Ι.Μονή της Παναγίας του Κάστρου καί ξεναγήθηκαν στον Ναό καί το Μουσείο καί στη συνέχεια επεσκέφθησαν την Ι.Μητρόπολη όπου τους εδέχθη ο Μητροπολίτης καί στην αίθουσα του Συνεδριακού Κέντρου ομίλησε καταλλήλως προς τους καθηγητάς, τους φοιτητάς καί παρουσίασε τας Αρχάς του Νομού καί της Νήσου. Ομίλησε ο καθηγητής κ.Γεώργιος Φρατζής για το πρόγραμμα του Παν/μίου στην Ελληνική γλώσσα, τον οποίον καί ετίμησε ο Σεβασμιώτατος με τον χρυσούν Σταυρόν της τοπικής Εκκλησίας δια την προσφορά του προς τον απόδοιμο Ελληνισμό, προς τον φοιτητικόν κόσμον καί την αφοσίωσίν του εις την Ορθόδοξον Εκκλησίαν της οποίας πιστόν τέκνον τυγχάνει. Τον λόγο πήρε ο Νομάρχης Δωδ/σου κ.Ιωάννης Μαχαιρίδης ο οποίος συνεχάρη τους καθηγητάς καί τους φοιτητάς καί ευχήθηκε ευόδωση του σκοπού των προς διάδοσιν της Ελληνικής γλώσσης εις την ομογένειαν της Αυστραλίας. Χαιρετισμό απηύθυνε καί ο Δήμαρχος Λέρου κ.Τιμόθεος Κωττάκης ο οποίος τους συνεχάρη καθότι την εποχή αυτή ο λόγος κατά την Ευαγγελικήν ρήσιν εξαπλώνεται καί διαδίδεται στα παιδιά δεύτερης καί τρίτης γενιάς των αποδοίμων μας.