ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΙΣ

Ο Μητροπολίτης μας, την Τετάρτη 8-7-2009 το εσπέρας, συνοδευόμενος από τον Πρωτοπρεσβύτερο π. Ισίδωρο Γλυνάτση επισκέφθηκε τις Κατασκηνώσεις της Ιερας Μητροπόλεως στη νησο Τέλενδο και δείπνησε με τα παιδιά.

Συνεχάρη την αρχηγό των Κατασκηνώσεων Σοφία Χασιώτη, την υπαρχηγό Αθηνά Ρεΐση-Μαμάκα, και τις ομαδάρχισσες Μαρία Ροδίτου-Πάνου, την Ειρήνη Αλαχούζου, Ευδοκία Μονοκανδήλου, Κατερίνα Καζούρη, Αρετή Πετράκη για την αρίστη οργάνωση και παράλληλα κάλεσε τις νέες κατασκηνώτριες όπως, με ενότητα αγάπης και αδελφικης αλληλεγγύης περάσουν αυτές τις ημέρες στο ευλογημένο νησί της Τελένδου κάτω από τη σκέπη της Παναγίας μας, ώστε να πάρουν νέες δυνάμεις, για να μπορέσουν να είναι ισχυρές ως προς τα μηνύματα αυτης της εποχης, που σκοπό έχουν να αποπροσανατολίσουν τους νέους και τις νέες και να τους οδηγήσουν σε άλλους δρόμους, όχι σωστούς , όχι αληθινούς όπως τους θέλει η καλή και σωστή ζωή της νέας και του νέου σήμερα.

Μετά το δειπνο, οι νέες τραγούδησαν διάφορα τραγούδια τοπικά και χόρεψαν χορούς τοπικούς με τη συνοδεία της κιθάρας και του αρμονίου του αγαπητου μουσικοδιδασκάλου και εμψυχωτου της κατασκηνωτικης ιδέας της Μητροπόλεως κ. Νικολάου Μαμάκα.

Θα ήθελε ο Μητροπολίτης μας από τη στήλη αυτή να ευχαριστήση όλους τους χορηγούς, οι οποίοι με το δικό τους τρόπο, απλόχερα, συμβάλουν και σ΄αυτή την προσπάθεια της Ιερας Μητροπόλεως, όπως επίσης και τις εθελόντριες κυρίες και δεσποινίδες που εργάζονται μέσα στον καύσωνα του καλοκαιριου, προκειμένου να έχουν το φαγητό έτοιμο, παρασκευασμένο στην ώρα του.

Τέλος ο Μητροπολίτης μας απευθυνόμενος στους κατοίκους και τους φίλους του νησιου της Τελένδου, τους ζητα συγγνώμη, εάν οι παιδικές φωνές καμιά φορά ευρίσκονται εκτός ορίου.

Την περίοδο αυτή φιλοξενουνται στις κατασκηνώσεις νέες Γυμνασίων και Λυκείων, 45 τον αριθμό, από Κάλυμνο και Λέρο για πενθήμερο. Έχουν προηγηθει τα αγόρια Γυμνασίου και Λυκείου, 25 τον αριθμό, και αγόρια του Δημοτικου, 35, τα οποία πέρασαν κατά κοινή ομολογία ημέρες ξεγνοιασιάς και παιχνιδιου κάτω από την Πανσέληνο του Ιουλίου.

ΔΩΡΗΤΕΣ- ΧΟΡΗΓΟΙ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΩΝ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΛΕΡΟΥ, ΚΑΛΥΜΝΟΥ & ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑΣ

Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης κ. Παΐσιος

Επώνυμοι και ανώνυμοι δωρητές σε χρήμα Βιβλιοπωλείο ΄΄Αλήθεια΄΄

Ραδιοφωνικός σταθμός ΄΄ΑΛΗΘΕΙΑ  FM  96,3

T V  12 (τηλεόραση δωδεκανήσου)

ΕΛ. ΣΤΡΑΤΟΣ (στήσιμο σκηνών)

Δήμος Καλυμνίων

Πρωτοβάθμια εκπαίδευση (σχολείο)

Καΐκια μεταφοράς σε Τέλενδο

Ιερά Μονή Παναγίας Ελεούσης Ρότσο

Ενορία Παναγίας Τελενδου

Ενορία Αγίων Αποστόλων Aργους

Ενορία Αγίου Στεφάνου

Π. Ισίδωρος Γλυνάτσης

Π. Ηλίας Μουζουράκης

Π. Χριστόφορος Μελάς

Π. Ιγνάτιος Απορέλλης

Οικογένειες και παιδιά των ιερέων

Εστιατόρια Τελένδου (ψήσιμο στους φούρνους)

Κυρίες που μαγειρεύουν στις κουζίνες.

ΚΡΕΟΠΩΛΕΙΑ

Μιλάτος –Κουρμούλης (Αγ. Στέφανος)

Ζεμπιλλάς (Σταθμός ταξί)

Τσαγγάρης Γιάννης- Αφεντούλης (Χριστός)