Την Τρίτη 28.7 εόρτασε με λαμπρότητα ο ενοριακός Ι.Ναός της Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου, στην περιοχή Δρυμώνα Νήσου Λέρου. Μεγαλοπρεπής ο Ναός, σημαιοστολισμένος, με κωδωνοκρουσίες χαρμόσυνες κάλεσε τους πιστούς να εορτάσουν την μνήμη της.

Την Δευτέρα 27.7 ετελέσθη Αρχιερατικός εσπερινός χοροστατούντος του Σεβ.Μητροπολίτου μας κ.κ.Παϊσίου.

Την επομένη Τρίτη 28.7 το πρωι ετελέσθη Αρχιερατική Θεία Λειτουργία παρουσία πυκνού εκκλησιάσματος.

Τον θείο λόγο εκήρυξε ο Μητροπολίτης μας αναφερθείς στην παραβολή των 10 παρθένων.

Μετά το πέρας της Θ.λειτουργίας ο Μητροπολίτης εμοίρασε άρτο και τα μήλα της Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου κατά το έθιμο.

Ο εφημέριος του Ι.Ναού π.Δαμασκηνός και το εκκλησιαστικό συμβούλιο δεξιώθηκε τον Μητροπολίτη, τον Ι.Κλήρο και τους πιστούς στην αίθουσα του ενοριακού κέντρου.