ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΣΤΗ ΛΕΡΟ

Με την ευκαιρία των Aγιων Ημερών που διανύουμε τα Κατηχητικά σχολεία των Ενοριών Αγίας Μαρίνας και Αγίου Φανουρίου στη Λέρο πραγματοποίησαν εόρτιες εκδηλώσεις.

Την Κυριακή 20 Δεκεμβρίου το απόγευμα στο πνευματικό κέντρο Αγίας Μαρίνας έλαβε χώρα Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση με τα παιδιά του κατηχητικού της ενορίας. Τροπάρια, ύμνοι, ποιήματα γέμισαν την κατάμεστη αίθουσα.

Την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε εορταστική εκδήλωση για τις Aγιες Ημέρες των Χριστουγέννων, στο Πνευματικό Κέντρο Αγίου Φανουρίου στον Ξηρόκαμπο Λέρου.

Στην εκδήλωση παρευρέθη ο Σεβ.Μητροπολίτης μας κ.Παισιος, οι κληρικοί μας και πολλοί ενορίτες.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν κυρίες της χορωδίας καθώς και παιδιά του κατηχητικού σχολείου της ενορίας.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιελάμβανε τροπάρια των Χριστουγέννων καθώς και ποιήματα και ομιλίες.

Μετά το πέρας της εκδήλωσης ο Σεβασμιώτατος απηύθυνε το δικό του μήνυμα για τις ημέρες των εορτών, συνεχάρη τα παιδιά, τα μέλη της χορωδίας και τον ιεροψάλτη του Ι.Ναού κ.Θ.Μπότσα που διηύθυνε την χορωδία, τον εφημέριο π.Σέργιο Γουρλά, και ευχήθηκε σε όλους χρόνια πολλά.

Επιμέλεια: Γ.Ι.Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως.

Φωτογραφίες:  Ν.Νταλόγλου, Πρόεδρος Ένωσης Λερίων.