ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ 2010

Σεβ. Μητροπολίτης Λέρου, Καλύμνου καί στυπαλαίας κ. Πασιος κατά τήν γίαν καί Μεγάλην βδομάδα καί τό γιον Πάσχα 2010, θά κολουθήσ τό κάτωθι πρόγραμμα τν ερν κολουθιν:

Κυριακή τν Βαων: ρα 07:30 π.μ.- 10.30 π.μ., ρθρος – Θ. Λειτουργία στόν . Ναό Σωτρος Χριστο Λέρου.

ρα 07:30 μ.μ., κολουθία Νυμφίου στόν . Μητροπολιτικό Ναό Εαγγελισμο Λέρου.

Μεγάλη Δευτέρα: ρα 07:30 π.μ., Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία στόν . Ν. Σωτρος Χριστο Λέρου.

ρα 07:30 μ.μ., κολουθία Νυμφίου στόν . Ναό γίων Τεσσαράκοντα λίντων Λέρου.

Μεγάλη Τρίτη: ρα 07:30 π.μ., Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία στόν . Ναό σίας Ερήνης Χρυσοβαλάντου.

ρα 07:30 μ.μ., κολουθία Νυμφίου στόν . Ναό γίας Μαρίνης Λέρου.

Μεγάλη Τετάρτη: ρα 07:30 π.μ., χοροστασία στήν Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία στν . Ναό γίου Φανουρίου Λέρου.

ρα 04:00 μ.μ., Εχέλαιο στόν . Ναό γίου Νικολάου Λακκίου Λέρου συμπαραστατούμενος πό τν ερέων τς Νήσου καί ρα 05:30 μ.μ. – 8.30 μ.μ. Προηγιασμένη – Θ. Λειτουργία.

Μεγάλη Πέμπτη: ρα 07:30 π.μ., σπερινς κα Θ. Λειτουργία το Μ. Βασιλείου στόν . Ναό ρχαγγέλου Μιχαήλ Πανόρμου Καλύμνου.

ρα 07:30 μ.μ., κολουθία τν Παθν στόν . Ναό γίου Νικολάου Πόθειας Καλύμνου.

Μεγάλη Παρασκευή: ρα 08:00 π.μ. -12.00, κολουθία Μεγάλων ρν - σπερινός – ποκαθήλωση, στόν . Καθεδρικό Ναό Κεχαριτωμένης Χώρας Καλύμνου.

ποκαθήλωση στν γιο Μάμα, ρα 1.00 μ.μ..

ρα 07:30 μ.μ., πιτάφιος Θρνος στν . Μητροπολιτικό Ναό Σωτρος Χριστο Καλύμνου.ρα 09:45 μ.μ.

ξοδος ερο πιταφίου ερο Μητροπολιτικο Ναο Σωτρος Χριστο.ρα 10:00 μ.μ.,

Συνάντησις ερν πιταφίων τν νοριν στόν προκαθορισμένο χρο.

Μέγα Σάββατο: ρα 07:30 π.μ., Θ. Λειτουργία στόν . Ν. γ. ωάννου το Θεολόγου Καλύμνου.

γία Νύκτα το Πάσχα:ποδοχ γίου Φωτός, ρα 23:00, στν αλ το Καθεδρικο Ναο τς Παναγίας Χώρας, νάσταση, ρα 24.00., κα Πασχαλιν Θεία Λειτουργία, 1 π.μ. -2 π.μ., στόν ερ Καθεδρικ Να Παναγίας Κεχαριτωμένης Χώρας.

Κυριακή το Πάσχα: Μ τν συμμετοχ το ερο Κλήρου τς Νήσου κα ρα 11:00 π.μ., Μητροπολίτης κατ τ θος θ νδυθ τν ρχιερατικ ατο στολ στν αθουσα το Πνευματικο Κέντρου τς Παναγίας κα θ κολουθήσ σπερινός τς γάπης στόν ερ Καθεδρικ Να Παναγίας Κεχαριτωμένης Χώρας κα λιτάνευση τν ερν εκόνων τν τριν ερν Ναν τς Χώρας, Παναγίας Κεχαριτωμένης, γίου ωάννου το Προδρόμου κα γίου Χαραλάμπους στν πλατεα το σταθμο τς Χώρας π τος παινες τς Φιλαρμονικς το Δήμου Καλυμνίων.

Τ πόγευμα τς Κυριακς το Πάσχα σπερινός τς γάπης στν ορτάζοντα ερ Να τς ναστάσεως Καλύμνου μ τν συμμετοχ το ερο Κλήρου, ρα 18.00.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ ΘΕΟΦΙΛΕΣΤΑΤΟΥ

Θεοφιλέστατος πίσκοπος λικαρνασσο κ. μμανουήλ θά κολουθήσ τό κάτωθι πρόγραμμα:

Κυριακή τν Βαων: ρα 07:30 π.μ., Θεία Λειτουργία στόν . Καθεδρικό Ναό Παναγίας Κεχαριτωμένης Χώρας Καλύμνου.

ρα 7:30 μ.μ., Νυμφίος στόν . Μητροπολιτικό Ναό Σωτρος Χριστο Καλύμνου.

Μεγάλη Δευτέρα: ρα 07:30 μ.μ., Νυμφίος στόν . Ναό γίου Βασιλείου Καλύμνου.

Μεγάλη Τρίτη: ρα 07:30 μ.μ., Νυμφίος στόν . Ν. Παναγίας Κεχαριτωμένης Χώρας Καλύμνου.

Μεγάλη Τετάρτη: ρα 06:00 μ.μ., Εχέλαιο στόν . Μητροπολιτικό Ναό Σωτρος Χριστο Καλύμνου.

Μεγάλη Πέμπτη: ρα 07:30 π.μ., ρθρος καί Θεία Λειτουργία στήν ερά Μονή γίων Πάντων καί ρα 7:30 μ.μ. κολουθία Παθν.

Μεγάλη Παρασκευή: ρα 08:00 π.μ., ραι – σπερινός – ποκαθήλωσις στν ερά Μονή γίων Πάντων καί ρα 07:00 μ.μ. πιτάφιος Θρνος.

Μέγα Σάββατο: ρα 7:30 π.μ. Θεία Λειτουργία στήν ερά Μονή γίων Πάντων.

γία Νύκτα το Πάσχα: κολουθία Αναστάσεως καί Θεία Λειτουργία στόν ερό Μητροπολιτικό Ναό Σωτρος Χριστο Καλύμνου, ρα 11 μ.μ. – 2 π.μ.

κ τς Iερς Μητροπόλεως, ν Καλύμν τ 23η  Μαρτίου 2010