ΕΚΔΡΟΜΗ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΣΤΟ ΒΑΘΥ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Την Κυριακή 2 Μαΐου 2010 βάσει του προγράμματος της Ιερας Μητροπόλεως πραγματοποιήθηκε στο Βαθύ Καλύμνου η ετήσια εκδρομή των Κατηχητικων Σχολείων της Ιερας Μητροπόλεως.

Την πρωίαν ο Μητροπολίτης μας τέλεσε την Θεία Λειτουργία παρουσία πυκνου εκκλησιάσματος από τους κατοίκους του συνοικισμου Βαθέως. Στην Λειτουργία εκκλησιάστηκε το Κατηχητικό Σχολείο της Ενορίας Αγίας Τριάδος Βαθέως και μετάλαβαν των αχράντων Μυστηρίων. Στο κήρυγμά του ο Μητροπολίτης αναφέρθηκε στο έργο των Κατηχητικων Σχολείων και συνεχάρη τους γονεις των κατηχητοπαίδων για την συμμετοχή των παιδιων τους στο παιδαγωγικό έργο της Εκκλησίας.

Περί την 11η μεσημβρινή τα παιδιά των Κατηχητικων Σχολείων συγκεντρώθηκαν στον Ιερό Ναό της Αγίας Τριάδος και μετά από μικρή δέηση και σύντομο χαιρετισμό του Μητροπολίτου τα παιδιά ακολούθησαν το πρόγραμμά τους.

Δ.Γ.Θ.