ΚΥΡΙΑΚΗ 9 ΜΑΪΟΥ 2010 Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ

Για τρίτη συνεχή χρονιά ο Σύλλογος «Γυναίκες χωρίς σύνορα» παράρτημα Λέρου, εόρτασαν την ημέρα της ΜΗΤΕΡΑΣ.

Το πρωί της Κυριακής, εκκλησιάστηκαν στον Ι.Ναό Σωτήρος Χριστού και μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, σε μία σεμνή τελετή, τίμησαν την ΜΗΤΕΡΑ.

Μίλησε σχετικά γι’ αυτή την ημέρα, όπως αναφέρεται στην Αγία Γραφή, ο π.Νικόδημος, ο οποίος μετέφερε στο εκκλησίασμα και τις ευχές του Σεβ.Μητροπολίτου μας κ.Παϊσίου.

Στη συνέχεια τον λόγο έλαβε το μέλος του Συλλόγου δίδα Φιλιώ Πιτταροκοίλη, η οποία αναφέρθηκε στην σημασία της εορτής της Μητέρας και τελείωσε την ομιλία της με ένα ποίημα για την Μητέρα του αειμνήστου εκπαιδευτικού Μάρκου Βρατσάλη.

Στη συνέχεια ακολούθησαν απαγγελίες ποιημάτων από παιδιά.

Στο τέλος, με πρόταση του π.Νικοδήμου, η φετινή γιορτή αφιερώθηκε στην μνήμη της μητέρας Αγγελικής, που την τελευταία Τετάρτη δολοφονήθηκε και δεν πρόφθασε να χαρεί την μητρότητά της.

Κατόπιν στο παρακείμενο ενοριακό κέντρο ο Σύλλογος «Γυναίκες χωρίς σύνορα» παρέθεσε δεξίωση με παραδοσιακά εδέσματα στο εκκλησίασμα.