ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΝΔΟ

Ο Μητροπολίτης μας το πρωί της Δευτέρας 10-5-2010 συνοδευόμενος υπό των Πρωτοπρεσβυτέρου Θεοδώρου Τυρίκου και Διακόνου Γεωργίου Θεοδωρίδη επισκέφθηκε την Τέλενδο προκειμένου να παρακαλουθήση την πορεία της Αγιογραφίσεως του Ιερου Ναου Ζωοδόχου Πηγης Τελένδου.

Ήδη οι εργασίες βρίσκονται σε καλή πορεία και εκεινο που ευχαριστει τους ενορίτες του Νησιου, αλλά και τους προσκυνητές ειναι η καλή εκτέλεση των εργασιων της Αγιογραφίσεως.

Ο Μητροπολίτης συνεχάρη τον Προϊστάμενο του Ναου, τα μέλη του Εκκλησιαστικου Συμβουλίου, τους ολίγους κατοίκους του νησιου, τους οποίους διακρίνει η ευαισθησία για τον καλλωπισμό του Ναου τους και πράγματι ο Ναός της Παναγίας έγινε το στολίδι του νησιου.

Τέλος, ο Μητροπολίτης απευθυνόμενος προς τους επιτρόπους και τους ενορίτες που παρευρέθηκαν τους ετόνισε αυτό που εν κατακλείδι λέει η οπισθάμβωνος ευχή που λέει «αγίασον, Κύριε, τους αγαπωντας την ευπρέπειαν του Οίκου Σου».