ΕΟΡΤΗ ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗΣ & ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ

Την Κυριακή 23-5-2010, ημέρα της Πεντηκοστης, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας λειτούργησε στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Σωτηρος Χριστου και τέλεσε τον Εσπερινό του Αγίου Πνεύματος (ακολουθία της γονυκλισίας) και το απόγευμα χοροστάτησε στον Πανηγυρικό Εσπερινό στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Πόθειας.

Ο Θεοφιλέστατος λειτούργησε στην Ιερά Μονή του Αγίου Σάββα μετά του Γέροντος της Μονης π. Αυγουστίνου και του Διακόνου Γεωργίου.

Την Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος ο Σεβασμιώτατος λειτούργησε στον εορτάζοντα Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Βαθέως. Μετά την Θεία Λειτουργία ο π. Ιεζεκιήλ και οι κυρίες της Ενορίας παρέθεσαν πρωινό και κεράσματα στον Σεβασμιώτατο και το εκκλησίασμα.

Τέλος, έγινε και η Βάπτισις δύο αλβανοπαίδων υπό του Μητροπολίτου συμπαραστατουμένου υπό του π. Ισιδώρου και του π. Ιεζεκιήλ. Ανάδοχοι ηταν οι Κατηχητές Ελευθέριος Ράπτης καθηγητής φυσικός και η σύζυγός του Χρυσούλα Δοϊτσίδου, νηπιαγωγός. «Aξιοι» οι ανάδοχοι και «καλοί χριστιανοί» οι νεοφώτιστοι.