Με μεγάλη λαμπρότητα εορτάσθηκε στην Μητρόπολή μας, η μνήμη του Ταξιάρχου Μιχαήλ στις 8 Νοεμβρίου.

ΣΤΗΝ ΛΕΡΟ

Την Κυριακή 7 Νοεμβρίου ετελέσθη πανυγηρικός εσπερινός στον Ι.Κοιμητηριακό Ναό του Ταξιάρχου Μιχαήλ στον Πλάτανο Λέρου και στον ιδιωτικό Ι.Ναό Ταξιάρχου (Πανορμίτου) στο Λακκί, των αειμνήστων κτητόρων Νικήτα και Ελένης Κουμπάρου, ενώ το πρωι της Δευτέρας 8 Νοεμβρίου ετελέσθη η Θεία Λειτουργία.

Οι Ιεροί Ναοί των Ταξιαρχών στον Πλάτανο και στο Λακκί

ΕΟΡΤΗ ΤΩΝ ΤΑΞΙΑΡΧΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Ο φιλακόλουθος Καλυμνιακός λαός, λαός της θάλασσας, συνδεδεμένος με τον Ταξιάρχη Πανορμίτη, εόρτασε και εφέτος την μνήμη των παμμεγίστων ταξιαρχών και απέδωσε σεβασμό και ευλάβεια στα αγγελικά τάγματα με πρωτοστάτη τον αρχιστράτηγο Μιχαήλ.

Τόσο κατά τον εσπερινό πού ετέλεσε ο Μητροπολίτης μας στον Ιερό Ναό Κοιμητηρίου Ταξιάρχου Χώρας , όσο και κατά την Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό των Αρχαγγέλων Πανόρμου Καλύμνου, πλήθη ευσεβών Καλυμνίων χριστιανών άναψαν το κεράκι ευλαβείας τους και κατέθεσαν τον σεβασμό και την ευλάβειά τους στα άϋλα αγγελικά τάγματα και ζήτησαν την μεσιτεία των αρχιστρατήγων Μιχαήλ και Γαβριήλ, ούτως ώστε αυτά τα δύσκολα χρόνια πού περνάει η ανθρωπότης ολόκληρος να καταστούν μεσίται προς τον Ουράνιον Πατέρα μας, υπέρ υγείας και ευημερίας και θείας σωτηρίας του ευλαβούς ελληνορθοδόξου λαού.

Μετά τον εσπερινόν στο Κοιμητήριο του Ταξιάρχου, ο προϊστάμενος του Ναού αιδεσιμότατος πατήρ Χρύσανθος Καμπουράκης και το Εκκλησιαστικό Συμβούλιο στην Αίθουσα του Ναού προσέφεραν τις πατροπαράδοτες τηγανίτες και ωραία γλυκίσματα. Την δε πρωΐαν , μετά την Θεία Λειτουργία και την λιτάνευση της Ιεράς Εικόνος των Αρχαγγέλων, ο αιδεσιμότατος π. Τίτος Καμπούρης, το εκκλησιαστικό συμβούλιο και οι κυρίες και δεσποινίδες της Εκκλησίας, προσέφεραν καφέ, γλυκίσματα και τα ωραία  αμυγδαλωτά.

Η Σύναξη των Αρχαγγέλων Μιχαήλ και Γαβριήλ και των λοιπών Ασωμάτων (και Ουρανίων αγγελικών Ταγμάτων)

Κατά την Aγια Γραφή οι άγγελοι στέλνονται από το Θεό με μορφή ορατή (οι άγγελοι είναι αόρατα αγαθά πνεύματα κοντά στο, Θεό) σε σπουδαίες Ιστορικές περιστάσεις, πού πρόκειται να εκδηλωθεί ή να εκτελεσθεί κάποια μεγάλη θεία θέληση. Την σχέση, τώρα, πού έχουν οι άγγελοι με το Θεό και τους ανθρώπους, καθώς και την αποστολή τους, βλέπουμε επίσης μέσα στην Αγία Γραφή. Επικεφαλής δε των αγγελικών δυνάμεων είναι οι αρχάγγελοι Μιχαήλ και Γαβριήλ. Τον Μιχαήλ συναντάμε στην Παλαιά Διαθήκη. Π.χ. όταν ό Αβραάμ μέλλει να θυσιάσει τον Ισαάκ, στον Ιησού του Ναυή, στον Ηλία και άλλου. Τον Γαβριήλ συναντάμε στην Καινή Διαθήκη, όπως στον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και άλλου.

Στην μνήμη, λοιπόν, των αποστολών και του έργου πού επιτελούν οι άγγελοι, η Εκκλησία μας όρισε τη γιορτή της 8ης Νοεμβρίου.

Απολυτίκιον. Ήχος δ'. Ό υψωθείς εν τω Σταυρώ.

«Των ουρανίων στρατιών Αρχιστράτηγοι, δυσωπούμεν υμάς ημείς οι ανάξιοι, ίνα ταις υμών δεήσεσι τειχίσητε ημάς, σκέπη των πτερύγων, της αΰλου υμών δόξης, φρουρούντες ημάς προσπίπτοντας, εκτενώς και βοώντας εκ των κινδύνων λυτρώσασθε ημάς, ως Ταξίαρχοι, των άνω Δυνάμεων».

Επιμέλεια-Φωτογραφίες:  Γεώργιος Ι.Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως