ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ

Παρουσία του Ιερου Κλήρου ο Μητροπολίτης μας ευλόγησε την Βασιλόπιτα και ευχήθη στον Ιερό Κληρο όπως το νέο σωτήριο έτος 2011 ειναι ευλογημένο παρά Κυρίω και μεστό παντός αγαθου πνευματικου και υλικου.

Μετά, ο Μητροπολίτης μας ωμίλησε καταλλήλως στους Ιερεις και τόνισε την επιτακτική παρουσία του Ιερέως στην Ενορία του, και μάλιστα κατά τους δυσκόλους αυτούς καιρούς που ζουμε, και έκανε διάφορες ανακοινώσεις σχετικές με την λειτουργία της Ενορίας και των γραφείων της Ιερας Μητροπόλεως και όλως ιδιαιτέρως ετόνισε την προσοχή που πρέπει να έχει ο Ιερεύς στα διάφορα μηνύματα που κατά καιρούς λέγονται και γράφονται περί Ορθοδοξίας, περί Χριστιανισμου, περί Εκκλησίας μηνύματα τα οποια δεν στηρίζονται στις ελληνοχριστιανικές παραδόσεις.

Εψάλη υπό του Ιερου Κλήρου η φήμη της Α.Θ. Παναγιότητος του Οικουμενικου Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου και ευχήθη ο Κληρος όπως, ο Aγιος Θεός δια πρεσβειων του εν αγίοις Πατρός ημων Βασιλείου του Μεγάλου τον ενισχύει και τον ενδυναμώνει προς δόξαν του Αγίου Θεου και εύκλεια της Αγιοτάτης ημων Εκκλησίας και δη και μάλιστα του Μαρτυρικου Φαναρίου, δια το οποίο νυχθημερόν αγωνίζεται.

Το φλουρί βρηκε ο πολιός κληρικός Πρωτοπρεσβύτερος Ιερεμίας Σακαλλέρος.

Τέλος, έγινε μνεία στο πρόσωπο του αοιδίμου Επισκόπου Αλικαρνασσου κυρού Εμμανουήλ και εψάλη το «αιωνία η μνήμη» υπό του Ιερου Κλήρου.

ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ