ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ  25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ

Με εθνική υπερηφάνεια εορτάσθηκε και στη Λέρο την Παρασκευή 25 Μαρτίου, η μεγάλη διπλή εορτή:   1) του Ευαγγελισμού της Υπεραγίας Θεοτόκου και 2) την έναρξη του ενδόξου επαναστατικού αγώνα του 1821, ο οποίος οδήγησε στην δημιουργία και συγκρότηση του νέου Ελληνικού Κράτους.

Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου αποτελεί μεγάλη θρησκευτική εορτή του χριστιανισμού, κατά την οποίαν ο Αρχάγγελος Γαβριήλ έφερε την χαρμόσυνη είδηση στην Παναγία μας ότι, μέσω Αυτής θα ενσαρκωθεί ο Υιός του Θεού «Ιδού νυν ευαγγελίζομαι χαράν μεγάλην» της είπε ο Αρχάγγελος.

Μία άλλη όμως μεγάλη για την Ελλάδα στιγμή ξεκινούσε το 1821, η έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης! Ως ημερομηνία κήρυξης της επανάστασης ορίστηκε η 25 Μαρτίου 2821. Ήθελαν οι ηγήτορες της επανάστασης να ταυτίσουν την ευχάριστη είδηση του Αγγέλου προς τη Θεοτόκο και τον Ευαγγελισμό του Έθνους που λαχταρούσε με τη βοήθεια του Θεού να γνωρίσει και πάλι την ελευθερία του. Στην συνείδηση των Ελλήνων υπήρχε συνέργεια του Θεού με τους πολεμιστές να αποκτήσουν την ελευθερία τους που είναι πολύτιμο δώρο του Θεού. Η επανάσταση μόλις άρχισε!

«Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή». Ρήγας Φεραίος.

Στη Λέρο, τα εκπαιδευτήρια του νησιού, με ποιήματα, εθνικά θούρια, θεατρικά σκέτς, ομιλίες, και καταθέσεις στεφάνων στις προτομές ηρώων, έδωσαν τον πανηγυρικό τόνο.

Ο Μητροπολίτης μας κ.Παισιος, το πρωί της Πέμπτης 24.3.2010, παρηκολούθησε την ωραία γιορτή των παιδιών του Δημοτικού Σχολείου Αγίας Μαρίνας.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα εκδοθέντος παρά του Δήμου, του Φρουραρχείου Λέρου και την συνεργασία της Ιεράς Μητροπόλεως, έλαβε χώρα γενικός σημαιοστολισμός οικιών, καταστημάτων, δημοσίων κτιρίων, στρατιωτικών μονάδων και ναυλοχούντων πλοίων.

Το εσπέρας της Πέμπτης 24.3.2010 ετελέσθη Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός εις τον εορτάζοντα Ι.Μητροπολιτικό Ναό του Ευαγγελισμού, χοροστατούντος του Σεβ.Μητροπολίτου μας κ.κ.Παϊσίου, συμπαραστατουμένου υπό ολοκλήρου του Ι.Κλήρου της Νήσου.

Τον θείον λόγον εκήρυξε ο Μητροπολίτης στον κατάμεστο Ι.Ναό.

Μετά το πέρας του εσπερινού ο προϊστάμενος και το Εκκλ.Συμβούλιο του Ι.Ναού δεξιώθηκαν τον Μητροπολίτη, τον Ι.Κλήρο, τους Ιεροψάλτες και τους πιστούς στην παρακείμενη αίθουσα της Ι.Μητροπόλεως.

Το πρωί της Παρασκευής 25 Μαρτίου, ετελέσθη Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον κατάμεστο Ι.Μητροπολιτικό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.

Βάσει του επισήμου προγράμματος, του εκδοθέντος υπό του Δήμου και του Φρουραρχείου  Λέρου, στις 10:30΄π.μ. ετελέσθη η επίσημος Δοξολογία παρουσία του Δημάρχου Λέρου κ.Μιχ.Κόλια, των Αντιδημάρχων, μελών του Δημοτικού Συμβουλίου, του Φρουράρχου και Διοικητού της ΥΝΤΕΛ, Στρατιωτικών Αρχών, Σωμάτων Ασφαλείας, του προέδρου των Απανταχού Λερίων, Εκπαιδευτικών, αντιπροσωπειών μαθητών με τις σημαίες των σχολείων όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης και πλήθος κόσμου.

Μετά το πέρας της Δοξολογίας πεζή και με πομπή, οι Αρχές και ο κόσμος κατευθύνθηκαν στην Αγία Μαρίνα και προ της προτομής του ήρωος Παπαναστάση Ζαφειρόπουλου, εψάλλη Τρισάγιο και εγένετο κατάθεσις στεφάνων.

Ο καλός καιρός συνέργησε και πολύς κόσμος κατέκλησε την Αγία Μαρίνα, όπου αμέσως μετά και ενώπιον των επισήμων και του κόσμου, εγένετο η καθιερωμένη παρέλαση της μαθητιώσσας και σπουδάζουσας νεολαίας, του προσκοπισμού, του οδηγισμού, κλπ.

Εντύπωση, όπως άλλωστε συμβαίνει σε κάθε παρέλαση, προκάλεσαν τα μικρά παιδιά των Νηπιαγωγείων των σχολείων μας όπου καταχειροκροτήθηκαν.

ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ

Ο πολύ καλός καιρός έδωσε την ευκαιρία στους Καλύμνιους να κατακλύσουν την παραλιακή λεωφόρο προς Αγ. Στέφανο και να χαρούν μια λαμπρή παρέλαση των παιδιών τους.

Στις 10:30΄έγινε η Δοξολογία στον Ι. Μητρ. Ναό του Χριστού, προεξάρχοντος του πρωτοσυγκελεύοντος π. Ιωάννη Χαλκίτη και τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο δάσκαλος κ. Νομ. Κόκκινος, ο οποίος τόνισε τον εθνικό-θρησκευτικό και κοινωνικό χαρακτήρα της Επανάστασης του ’21.

Ακολούθησε Τρισάγιο στο Ηρώο, κατάθεση στεφάνων και στη συνέχεια η παρέλαση. Τη βουλή εκπροσώπησε ο κ. Γ. Κασσάρας, ενώ παρών ήταν και ο πρ. υπουργός κ. Γ. Βαληνάκης.

Το απόγευμα, στο Αναγνωστήριο, πραγματοποιήθηκε εορταστική εκδήλωση, στην οποία ομιλητής ήταν ο φιλόλογος κ. Δ. Τσιλιβερδής, με θέμα: «Η ίδρυση της Φιλικής Εταιρείας και η προετοιμασία της Ελληνικής Επανάστασης». Ακολούθησε σύντομο μουσικό πρόγραμμα με τη χορωδία του 6ου Δημ. Σχολείου υπό τη δ/νση του μουσικού κ. Π. Χριστοδούλου.

ΔΕΙΤΕ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ:

Επιμέλεια-Φωτογραφίες:  Γ.Ι.Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως

Εφημερίδα "ΑΡΓΩ ΚΑΛΥΜΝΟΥ"