Η ΤΡΙΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΩΝ

Την Παρασκευή 25.3.2011, στο Καθολικό της Ι.Μονής της Παναγίας του Κάστρου Λέρου ο Μητροπολίτης μας κ.Παΐσιος συμπαραστατουμένου υπό των Αρχιερατικού Επιτρόπου πρωτοπρεσβυτέρου του Οικουμενικού Θρόνου π.Νικόδημου Φωκά και του ιεροκήρυκος αρχιμ.Στεφάνου Κατέ, χοροστάτησε στην Ακολουθία των Γ΄ Χαιρετισμών και απήγγειλε την Τρίτη Στάση των Χαιρετισμών ενώπιον της θαυματουργού εικόνος της Παναγίας παρουσία αρκετού εκκλησιάσματος.

Μετά το πέρας ο Μητροπολίτης μετέβη στον Ι.Ναό του Αγίου Φανουρίου Ξηροκάμπου, όπου χοροστάτησε στον Εσπερινό της Αποδόσεως της Εορτής του Ευαγγελισμού και κατά την τάξη ανέγνωσε την Τρίτη Στάση των Χαιρετισμών και ομίλησε καταλλήλως τονίσας το μέγεθος της εορτής της Παναγίας, αλλά και της Εθνικής Εορτής της παλιγγενεσίας και ανεφέρθη στις διάφορες θεωρίες οι οποίες θέλουν να υποβαθμίσουν το μέγα γεγονός της επανάστασης του 1821 και τόνισε ότι ακόμη είναι νωπό το σχοινί του Πατριάρχου του Γρηγορίου Ε΄.

ΣΥΝΑΞΙΣ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ ΓΑΒΡΙΗΛ

Το πρωί του Σαββάτου 26.3.2011 ο Μητροπολίτης μας λειτούργησε στην Ι.Μονή των Αγίων Αγγέλων (περιοχή Aγιος Πέτρος) και

τέλεσε μνημόσυνο της αείμνηστης γερόντισσας Γαβριηλίας Παπαγιάννη, ορμουμένης από την Βασιλίδα των Πόλεων.

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΩΣ

Την Κυριακή 27 Μαρτίου, με κατάνυξη εορτάσθηκε στη Λέρο, στον ιστορικό Ι.Ναό Τιμίου Σταυρού Πλατάνου η Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως.

Το εσπέρας χοροστάτησε στον Εσπερινό και το πρωί τέλεσε Θεία Λειτουργία του Μ.Βασιλείου ενώπιον πυκνού εκκλησιάσματος και παρουσία του βουλευτού Δωδ/σου κ.Γ.Κασάρα.

Στο τέλος έγινε η έξοδος του Τιμίου Σταυρού, ο οποίος Τίμιος Σταυρός ήταν ευπρεπισμένος με άνθη εντός δίσκου κατά την τάξιν του τυπικού της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας.

Μετά το πέρας ο Μητροπολίτης μοίρασε «τα Λέρικα ματσάκια» και ευχήθηκε σε όλους τους πιστούς "Καλή Ανάσταση".

Ο προϊστάμενος του Ι.Ναού και το Εκκλ.Συμβούλιο δεξιώθηκε τον Μητροπολίτη με τα ωραία και νόστιμα Λέρικα νηστίσιμα γλυκίσματα.

Το Εσπέρας χοροστάτησε στον Ι.Ναό από το παραθρόνιο στον κατανυκτικό Εσπερινό παρουσία του Ι.Κλήρου και αρκετού εκκλησιάσματος και ομίλησε ο ιεροκήρυξ της Ιεράς Μητροπόλεως αρχιμ.Στέφανος Κατές με θέμα "Ο πόνος".

Ο Σεβασμιώτατος στο τέλος συνεχάρη τον ιεροκήρυκα δια την ωραία και μεστή ομιλία του η οποία είχε αγιογραφική, αποστολική, πατερική, αλλά και σύγχρονον αναφορά.

Επιμέλεια-Φωτογραφίες:  Γεώργιος Ι.Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως