Κοινωνικό Παντοπωλείο από την Μητρόπολη Καλύμνου

Μετά την Τράπεζα Αγάπης , το Σπίτι των φυλακισμένων, ακόμα μια δράση με επίκεντρο την ανακούφιση του ανθρώπινου πόνου έρχεται να προστεθεί στο αθόρυβο αλλά ουσιαστικό έργο - χωρίς ίχνος υπερβολής - που επιτελεί η Μητρόπολη μας, και αυτό δεν είναι άλλο, από την λειτουργία πρόσφατα του Κοινωνικού Παντοπωλείου, που στεγάζεται δίπλα στον Ι.Ναό της Ευαγγελίστριας στην Κάλυμνο.

Κοινωνικό Παντοπωλείο

Σκοπός του ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟΥ της Μητροπόλεως είναι να προμηθεύει με τρόφιμα και άλλα είδη πρώτης ανάγκης στους πολίτες που αδυνατούν να προμηθευτούν “τα προς το ζην”, αφουγκραζόμενο τις ανάγκες των απλών ανθρώπων της εποχής μας .

Σημαντική συνεισφορά σε αυτήν την προσπάθεια είχαν πρόσφατα και οι Πρόσκοποι της Καλύμνου που δώρισαν περισσότερα από 1.500 κιλά τρόφιμα στην Μητρόπολη μετά από εκστρατεία συγκέντρωσης τροφίμων που διοργάνωσαν για άπορες οικογένειες ,από διάφορα σουπερ μάρκετ του νησιού μας, την περίοδο της Μεγάλης Εβδομάδας.

Παρόμοιες ενέργειες εθελοντικής ενίσχυσης στο θεάρεστο έργο της Μητρόπολης, επιδεικνύουν και αρκετοί απλοί συμπατριώτες μας με την κατάθεση διάφορων χρηματικών ποσών, αλλά και υλικών αγαθών, τόσο στην ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΓΑΠΗΣ όσο και στο ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΩΝ, συμβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο στις κοινωνικές δράσεις της Μητροπόλεως μας.

Τράπεζα Αγάπης

Η Μητρόπολη Μας εκτός των άλλων έχει να παρουσιάσει ένα τεράστιο κοινωνικό και φιλάνθρωπο έργο, παρέχοντας βοήθεια σε κοινωνικές ομάδες που έχουν ανάγκη, και ήδη στην ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΓΑΠΗΣ που προσφέρεται καθημερινά φαγητό σε φτωχούς και άπορους ανθρώπους, παρουσιάζει ανησυχητική αύξηση αυτή την περίοδο λόγο κρίσης.

Σπίτι των φυλακισμένων

Πρόνοια λαμβάνεται επίσης μέσω της Μητροπόλεως από το ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΩΝ , σε φυλακισμένους της Κω, αφού πολύ συχνά και με την συμμετοχή της κοινωνίας που συνδράμει ουσιαστικά, η επιτροπή συγκεντρώνει τις προσφορές στο Σπίτι των φυλακισμένων στην Ευαγγελίστρια, ενώ πολλοί είναι οι πολίτες που βρίσκονται στο πλευρό της Μητρόπολης, προσφέροντας χρήματα για την στήριξη του φιλανθρωπικού της έργου όπως Τσιγάρα, τηλεκάρτες, παπούτσια, παντόφλες, εσώρουχα, κάλτσες, αναπτήρες, είδη προσωπικής υγιεινής και χρήματα για τις ανάγκες των κρατουμένων.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ: