ΕΚΔΗΜΙΑ ΙΕΡΕΩΣ ΧΡΥΣΑΝΘΟΥ ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗ

Με θλίψη η Ιερά Μητρόπολη παρουσία του Ιερου Κλήρου, των Ιεροψαλτων της Νήσου και του ευσεβούς λαού, προέπεμψε στην τελευταία του κατοικία, στον Κοιμητηριακό Ναό του Ταξιάρχη Καλύμνου τον Εφημέριο αυτού, αιδεσιμώτατο π. Χρύσανθο Καμπουράκη, την Δευτέρα 27.6.2011.

Ο μεταστάς, άξιος λευίτης της Εκκλησίας, υπηρέτησε το Ιερό θυσιαστήριο επί εικοσιπέντε συναπτά έτη και άφησε μνήμη αιωνία.

Ο μακαριστός π. Χρύσανθος, καλοκάγαθος, εργατικός και άξιος διάκονος του αγίου θυσιαστηρίου, θα μείνει στη μνήμη πάντων ημών και το κενό το οποίο άφησε στην Ενορία του Αγίου Χαραλάμπους και Ταξιάρχου, που υπηρέτησε ευόρκως, στους συνεφημερίους του και ιδιαιτέρως στην Ιερά Μητρόπολη που αόκνως και ανιδιοτελώς προσέφερε τις υπηρεσίες του, γίνεται αισθητό.  Ο π. Αμφιλόχιος Σακαλλέρος ομίλησε εκ μέρους του Ιερού Κλήρου κατά την Εξόδιο Ακολουθία και σκιαγράφησε δια της συντόμου επικηδείου ομιλίας του τον άξιο Λευίτη.

Επίσης, ομίλησε και ο Μητροπολίτης μας ο οποίος αναφέρθη στην προσφορά του Λευίτου της Κυρίου, και ευχήθηκε όπως ο Aγιος Θεός αναπαύση την μακαριστή ψυχή του εν χώρα ζώντων εν σκηναίς δικαίων, το Καλυμνιακό χώμα που θα σκεπάσει το σκήνος του να είναι ελαφρό, εις δε την οικογένειά του ο Κύριος, ο αρχηγός της ζωής και του θανάτου, παράσχει βάλσαμο παρηγορίας.

Ας είναι αιωνία του η μνήμη και αγήρως.

ΨΗΦΙΣΜΑ

Στο θλιβερό άκουσμα του αιφνιδίου θανάτου του προσφιλούς αδελφού και συλλειτουργού, αοιδίμου πατρός Χρυσάνθου Καμπουράκη, εφημερίου του Ι Ν Αγίου Χαραλάμπους και του κοιμητηριακού Ναού Ταξιάρχου Μιχαήλ Χώρας Καλύμνου, συνήλθε εκτάκτως ο Ιερός Κλήρος της καθ’ημάς Μητροπόλεως και απεφάσισεν:

Α) Να παραστή σύσσωμος στην Εξόδιο Ακολουθία του παραστάντος.

Β) Να ομιλήση ο πρωτοπρεσβύτερος Αμφιλόχιος Σακκαλέρος εκ μέρους του Ιερού Κλήρου.

Γ) Να καταθέση αντί στεφάνου το ποσόν των 200 ευρώ στην Τράπεζα Αγάπης.

Δ) Να δοθή το παρόν ψήφισμα στην οικογένεια του εκλιπόντος και στον Τοπικό Τύπο.

Ο Μητροπολίτης μας αντί στεφάνου θα καταθέση το ποσόν των 200 ευρώ στο Σολώνειο Γηροκομείο Καλύμνου.

ΕΠΙΚΗΔΕΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤ. ΑΜΦΙΛΟΧΙΟΥ ΣΑΚΑΛΛΕΡΟΥ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΚΛΗΡΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΕΙΜΝΗΣΤΟ ΠΑΤΕΡΑ ΧΡΥΣΑΝΘΟ ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗ

Θλιβερό καθήκον με οδηγεί ενώπιον σας , σεβασμιώτατε γέροντα, σεβαστοί πατέρες και πενθηφόρε πιστέ του Κυρίου λαέ, για να εκφράσω τας συλλυπητηρίους ευχάς επί τω θλιβερώ ακούσματι του αιφνιδίου θανάτου του προσφιλούς αδελφού και συλλειτουργού, αοιδίμου πατρός Χρυσάνθου Καμπουράκη, εφημερίου Ιερού Ναού Αγίου Χαραλάμπους και του κοιμητηριακού Ναού Ταξιάρχου Μιχαήλ.

Το αδελφικό χρέος της αποτίσεως της ύστατης τιμής στον μακαριστό ιερέα δυσχεραίνεται αυτή την ώρα από την έκφραση πηγαίων αισθημάτων, θλίψεως και οδύνης, κατ’ άνθρωπον. Και τούτο διότι ο εκλιπών αδελφός υπήρξε ιδιαιτέρως αγαπητός και προσφιλής σε όλους μας.

Ο μακαριστός π. Χρύσανθος υπηρέτησε επί 25 συνεχή έτη τον αμπελώνα του Κυρίου με ζήλο και ταπείνωση. Διακρινόταν για την απλότητα, την ευσέβεια, την εργατικότητα και την αγάπη του προς την Εκκλησία. Κύρια εφόδια της ιερατικής του διακονίας δεν ήταν η μεγάλη μόρφωση και τα πτυχία, αλλά η πλούσια καρδιά του. Με καρδιά πλημμυρισμένη από αγνά συναισθήματα και βιώματα χριστιανικά.

Όλοι εμείς που τον γνωρίσαμε και εκτιμήσαμε ότι εκείνος προσέφερε με την καλή του ζωή, κλίνουμε το γόνυ στην σεπτή σορό του και δεόμαστε με όλη μας την ψυχή προς τον Κύριον:  «Δέσποτα Χριστέ , ον μετέστησας εξ’ ημών, εν ταις των αγίων σου κατάταξον σκηναίς, το πνεύμα του σου δούλου Χρυσάνθου» και απευθύνουμε σε εκείνον τον ύστατο λόγο μας!

Πολυσέβαστε πατέρα μας Χρύσανθε,

Ήσουν φιλότιμος. Είχες πνεύμα νοικοκυροσύνης. Τα ήθελες όλα καλά και ωραία. Και τους Ναούς σου και τα προαύλια τους, τα εξωκκλήσια της ενορίας σου, όλα θα διαλαλούν την νοικοκυροσύνη σου. Υπήρξες στενός συνεργάτης του Επισκόπου μας, έγινες συγκυρηναίος αδελφός στα καθημερινά προβλήματα και διακονήματα της Μητροπόλεως μας. Υπήρξες ακούραστος λειτουργός και φίλος των αγίων, τους οποίους καθημερινά τιμούσες λειτουργώντας. Όλους αυτούς θα τους βρείς τώρα πρεσβευτές σου μπροστά στο θρόνο του Θεού. Τέλος, απαράμιλλη υπήρξε η αγάπη σου για τα φυτά, τα λουλούδια, τα δέντρα . Όπως ο κήπος του Μητροπολιτικού Μεγάρου υπήρξε το δεύτερο σπίτι σου, ας είναι τώρα και ο κήπος του Παραδείσου το αιώνιο κατοικητήριο σου.

Aγιε Αρχάγγελε Μιχαήλ και άγιε Χαράλαμπε, σας παραδίδουμε σήμερα τον σεβαστό μας πατέρα και αδελφό Χρύσανθο. Ενώστε τις πρεσβείες σας για την ανάπαυση της ψυχής του.

Σεβαστοί πατέρες και αδελφοί,

Προσευχηθείτε  για τον λαό της Ενορίας αυτής πού σήμερα ορφάνεψε. Και συ αδελφέ μας πολύκλαυστε και αλησμόνητε πρέσβευε για όλους εμάς, στο υπερουράνιο Θυσιαστήριο! Με δάκρυα φιλούμε τα χέρια σου πού τόσα χρόνια μας ευλογούσαν. Με συντριβή φιλούμε τα πόδια σου τα ακούραστα πόδια σου πού έτρεχαν παντού και πάντοτε σε κάθε πρόσταγμα του ιερού καθήκοντος σου. Με ευλάβεια φιλούμε το τίμιο πετραχήλι σου, πού σκόρπισε τόσα χρόνια την χάρη και την ευλογία του Θεού στο ποίμνιο της Ενορίας σου.  Με δέος θα σηκώσουμε το πονεμένο σώμα σου ως τον τάφο για να αντλήσουμε την τελευταία ευλογία σου.

Σε αποχαιρετούμε και περιμένουμε να σε συναντήσουμε και πάλι στην άνω Ιερουσαλήμ, η οποία «ου χρείαν έχει του ηλίου , ουδέ της σελήνης , ίνα φαίνωσιν αυτήν, η γαρ δόξα του Θεού εφώτισεν αυτήν και ο λύχνος αυτής το Αρνίον»(Αποκ. 21-23). Αναμένουμε την συνάντηση μαζί σου στο Υπερουράνιο Θυσιαστήριο, όπου ακαταπαύστως θα τελούμε την αναίμακτη μυσταγωγία, όχι μέσα σε χειροποίητο, αλλά σε αχειροποίητο Ναό, καθώς «ο γαρ Κύριος ο Θεός ο Παντοκράτωρ, ναός αυτής εστί και το Αρνίον»(Αποκ 21-22).

Ας είναι η μνήμη σου αιωνία. Η αγάπη μας και η βαθύτατη ευγνωμοσύνη μας θα σε συνοδεύουν. Η ψυχή σου ας εύρει καλόν Παράδεισο. Αμήν.