ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

Με λαμπρότητα εορτάσθηκε στη Λέρο η εορτή του Αγίου Νικολάου, την Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου, στην ομώνυμη ενορία του Λακκίου. Αφ’ εσπέρας έγινε Μέγας Εσπερινός υπό του Ιερού Κλήρου, αρτοκλασία και εν συνεχεία Ιερά Παράκλησις.

Το πρωί της εορτής, μετά τήν πανηγυρική Θεία Λειτουργία, έγινε Δοξολογία για την εορτή του Ναυτικού και στη συνέχεια έλαβε χώρα η λιτανεία του Ιερού Λειψάνου και της Ιεράς Εικόνας του Αγίου στους κεντρικούς δρόμους της πόλεως του Λακκίου, προπορευομένης της Φιλαρμονικής του Δήμου Λέρου, των προσκόπων και τιμητικού αγήματος του Ναυτικού, υπό τους ήχους των σειρήνων των ναυλοχούντων πολεμικών και εμπορικών πλοίων.

Τόσο κατά τον Εσπερινό, όσο και κατά την Θεία Λειτουργία και Ιερά Λιτανεία παρέστησαν ο Δήμαρχος Λέρου κ.Τιμόθεος Κωττάκης επικεφαλής όλων των πολιτικών Αρχών, οι στρατιωτικές αρχές, ο Διοικητής, οι αξιωματικοί και ναύτες της ΥΝΤΕΛ. Μετά την λιτανεία ο Διοικητής της Ναυτικής Βάσεως παρέθεσε δεξίωση στην Λέσχη Αξιωματικών.

Ο Aγιος Νικόλαος εορτάσθηκε επίσης και σε όλα τα παρεκκλήσια του Μητροπολιτικού Ναού, της Παναγίας του Κάστρου, στο Ξηρόκαμπο, Μεραλούδι, Συκαίας και Αλίντων.

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΛΕΡΟΥ

Την Τρίτη 11 Δεκεμβρίου, το πρωί, ο Σεβ.Μητροπολίτης επεσκέφθη τον κ.Δήμαρχο Λέρου στο γραφείο του:

1. Για το κτίριο του Ι.Ν.Αγίου Νικολάου Λακκίου, το οποίον ως γνωστόν επισκευάζεται εκ βάθρων, δαπάναις του Δημάρχου κ.Τιμ.Κωττάκη και της οικογενείας αυτού. Σχετικά για το Πνευματικό Κέντρο συνεζητήθη η εν καιρώ χρήσις αυτού η οποία θα βοηθήση τα μέγιστα στην πνευματική ανάπτυξη της Ενορίας και γενικότερα της νήσου. Οι σκοποί του Ιδρύματος αυτού θα ανακοινωθούν άμα τη αποπερατώσει του ανωτέρω κτιρίου.

2. Επίσης συνεζητήθη το θέμα του νέου κτιρίου του Γηροκομείου της Λέρου, όπου ο Δήμαρχος Λέρου κ.Τιμόθεος Κωττάκης προθυμοποιήθηκε όπως έρθει αρωγός στό θέμα της ανέγερσης του νέου Γηροκομείου, μέ τό νά εντάξει τό έργο τούτο στά έργα του Δήμου Λέρου του έτους 2008 καί συγκεκριμένα στά Π.Ε.Π. Ν.Αιγαίου. Υπήρξε δέ καί τηλεφωνική επικοινωνία μέ τόν υπεύθυνο ένταξης των έργων της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, ο οποίος διαβεβαίωσε τόν Σεβασμιώτατο καί τόν κ.Δήμαρχο γιά τήν σίγουρη ένταξη του έργου στά Π.Ε.Π. Νοτίου Αιγαίου, τό δέ κόστος εκπόνησης της μελέτης θά καλυφθεί από τίς Δημόσιες Δαπάνες, γενομένων των σχετικών οχλήσεων στούς αρμοδίους Υπουργούς. Ο Μητροπολίτης ευχαρίστησε τον κ.Δήμαρχο γι’ αυτές τις παρεμβάσεις του και επισκεπτόμενος τα γραφεία του Δήμου, ευχήθηκε στους υπαλλήλους Χρόνια Πολλά δια τας εορτάς.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΛΕΡΟΥ

Επίσης την ίδια ημέρα, Τρίτη 11 Δεκεμβρίου, το μεσημέρι, ο Σεβασμιώτατος πραγματοποίησε Διοικητικό Συμβούλιο στο Γηροκομείο μας, όπου μετά των λοιπών μελών ελήφθησαν σημαντικές αποφάσεις για πολλά θέματα που απασχολούν το Ίδρυμα, ενώ είχε και γόνιμη συνάντηση με τον Διευθυντή και το προσωπικό, όπου συνεζητήθησαν πολλά θέματα σχετικά με την λειτουργία του Ιδρύματος. Τέλος επισκέφθηκε τους γέροντες ευχόμενος Χρόνια Πολλά για τις Aγιες Μέρες των Χριστουγέννων.

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΑΓΙΟΥ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ ΛΕΡΟΥ

Την εορτή του Αγίου Σπυρίδωνος, Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου, εφέτο στο ομώνυμο ιστορικό εκκλησάκι του 14ου αιώνος, στην περιοχή Σχοινώντα Λέρου, ετίμησε με την παρουσία του ο Σεβ.Μητροπολίτης μας. Παρά το άστατο του καιρού και την βροχόπτωση, πολύς κόσμος προσήλθε τόσο στον εσπερινό όσο και στην Θεία Λειτουργία.

Το εσπέρας και το πρωί ο Σεβασμιώτατος μίλησε καταλλήλως δια τον Aγιον και τους αγώνες του υπέρ της Ορθοδοξίας, παρακινώντας το εκκλησίασμα να μιμηθεί τον βίον του. Μετά το πέρας της Θ.Λειτουργίας ο Σεβ.Ποιμενάρχης μας, ετέλεσε τρισάγιον υπέρ αναπαύσεως της ψυχής του μακαριστού γέροντός του Μητροπολίτου Ρόδου κυρού Σπυρίδωνος Συνοδινού.

ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ

Την Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2007, ορκίσθηκε και ανέλαβε καθήκοντα ο κ.Θωμάς Γρύλλης του Εμμανουήλ, ο οποίος διορίσθηκε με τις νόμιμες διαδικασίες, στη θέση του οδηγού της Ιεράς Μητροπόλεως εν Λέρω. Την ορκωμοσία ετέλεσε, παρόντος του Σεβ.Μητροπολίτου Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας κ.Παϊσίου, ο Αρχιερατικός Επίτροπος Λέρου π.Νικόδημος.

Ο Σεβασμιώτατος μετά το πέρας της ορκωμοσίας ευχήθηκε τα δέοντα στον νέο υπάλληλο της Ι.Μητροπόλεως, τονίζοντάς του τις υποχρεώσεις του και συγχαίροντάς τον δια την μέχρι σήμερα άψογον συμπεριφορά του κατά την εκτέλεση της υπηρεσίας του. Ο ανωτέρω από επταετίας και πλέον εξυπηρετούσε τας ανάγκας της Ι.Μητροπόλεως και του Εκκλησιαστικού Γηροκομείου μας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΕΩΣ

Ο εκ Πάτμου Πνευματικός της Ιεράς Μητροπόλεως Πανοσιολογιότατος Αρχιμανδρίτης π.Πρόχορος Βιολέντης, επ΄ευκαιρία της Εορτής των Χριστουγέννων, ετέλεσε το Μυστήριον της Ιεράς Εξομολογήσεως, εν Λέρω, στους παρακάτω Ι.Ναούς:

Δευτέρα 10.12.2007 εις Ι.Ναόν Αγίου Νικολάου Λακκίου Λέρου.

Τρίτη 11.12.2007 εις Ι.Ναόν Αγίων Τεσσαράκοντα Μαρτύρων.

Τετάρτη 12.12.2007 εις Ι.Ναόν Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου.

Πέμπτη 13.12.2007 εις Ι.Μητρ.Ναόν Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.

Παρασκευή 14.12 και Σάββατο 15.12.2007 εις Ιεράν Μονήν των Αγίων Αγγέλων.