Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Ι Σ

Ἡ Ἱερά Μητρόπολις καί ἡ Ἐφορεία Σχολῶν Λέρου, Σᾶς προσκαλοῦν στίς ἐκδηλώσεις πού θά λάβουν χώρα, ἐπ’ εὐκαιρίᾳ τοῦ ἑορτασμοῦ τῶν Τριῶν Ἱεραρχῶν, τήν Κυριακή 29 καί Δευτέρα 30 Ἰανουαρίου 2012.

Ὁ Πρόεδρος τῆς Ἐφορείας Σχολῶν Λέρου

+ Ὁ Μητροπολίτης Λέρου, Καλύμνου καί Ἀστυπαλαίας Κ.κ. Παΐσιος

Τά Μέλη τῆς Ἐφορείας Σχολῶν Λέρου

κ. Σπυρίδων Δανιήλ, κ. Ἰωάννης Λιβιτσάνος, κ. Ἐμμανουήλ Ζαΐρης, κα. Ἀγγελική Εὐγενικοῦ-Καρακώστα, κ. Ἐμμανουήλ Πιτταροκοίλης, κ. Σάββας Φυλακούρης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

ΚΥΡΙΑΚΗ 29 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2012

ΩΡΑ 15:30΄  Μεταφορά Ἱ.Εἰκόνος Τριῶν Ἱεραρχῶν ἀπό Δημοτικό Σχολεῖο Ἁγίας Μαρίνης εἰς Ἱ.Μητροπολιτικόν Ναόν «Εὐαγγελισμός τῆς Θεοτόκου».

ΩΡΑ 16:00΄ Μέγας Πανηγυρικός Ἀρχιερατικός Ἑσπερινός εἰς τόν ὡς ἄνω Ἱ.Μητροπολιτικόν Ναόν.

ΔΕΥΤΕΡΑ 30 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2012

ΩΡΑ 07:30΄  Ἀρχιερατική Θεία Λειτουργία εἰς Ἱ.Μητροπολιτικόν Ναόν «Εὐαγγελισμός τῆς Θεοτόκου». Μνημόσυνον τῶν ἀοιδίμων Διδασκάλων, Μεγάλων Εὐεργετῶν, Εὐεργετῶν καί Δωρητῶν τῆς Παιδείας καί τῶν Εὐαγῶν Ἱδρυμάτων τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως.

ΩΡΑ 10:30΄ Ἐπιμνημόσυνος δέησις ὑπέρ ἀναπαύσεως τῶν ψυχῶν τῶν Διδασκάλων, Μεγάλων Εὐεργετῶν, Εὐεργετῶν καί Δωρητῶν τῆς Λέρου καί καταθέσεις στεφάνων εἰς τάς προτομάς τῶν Εὐεργετῶν εἰς τόν αὔλειον χῶρον τοῦ «Νικολαϊδείου» Δημοτικοῦ Σχολείου Ἁγίας Μαρίνης.

ΩΡΑ 11:00΄ Κοπή βασιλόπιτας, ἀπονομή Ἐπαίνων εἰς τούς ἐπιτυχόντας σπουδαστάς ΑΕΙ καί ΤΕΙ τοῦ σχολικοῦ ἔτους 2011-2012, ὑπό τῶν μελῶν τῆς Ἐφορείας Σχολῶν Λέρου, καί δεξίωσις εἰς τήν αἴθουσα τελετῶν τοῦ σχολείου.

ΩΡΑ 18:00΄Ὁμιλία, εἰς Ἱερόν Ναόν Θείας Μεταμορφώσεως Σωτῆρος Χριστοῦ Πλατάνου. Μετά τό πέρας τῆς ὁμιλίας, τό ἐκκλησιαστικό συμβούλιο τοῦ ὡς ἄνω Ἱεροῦ Ναοῦ, θά παραθέση δεξίωση πρός τιμήν τῶν ἐκπαιδευτικῶν, στό παρακείμενο Ἐνοριακό Κέντρο «Ἡ Κιβωτός».